Corbyn očekává do Vánoc mimořádné volby. Po zvolení labouristické vlády by chtěl další referendum

Šéf britských labouristů Jeremy Corbyn v neděli označil za velmi pravděpodobné, že se v Británii ještě do vánočních svátků uskuteční mimořádné parlamentní volby. Konstatoval, že případné druhé referendum o brexitu by se mělo uskutečnit až „po zvolení labouristické vlády“. Nejdřív volby, pak referendum, zdůraznil v neděli opoziční politik v rozhovoru pro televizi Sky News.

Londýn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šéf britských labouristů Jeremy Corbyn. | Zdroj: Reuters

Pokud vláda Borise Johnsona ztratí v parlamentu důvěru, měl by se podle Corbyna „samozřejmě“ stát prozatímním premiérem on sám. Možnost, že by labouristé podpořili jiného kandidáta, označil Corbyn za „hypotetickou“. Koalici s žádnou jinou stranou nechystá.

‚Cesta k dohodě.‘ Vyjednavači Bruselu a Londýna se shodli na urychlení brexitových jednání

Číst článek

Corbynova slova jsou v rozporu s informací deníku The Times. Podle ní se Corbyn svým blízkým svěřil, že podaří-li se zbavit Borise Johnsona úřadu, podpoří jako kandidáta na post šéfa „vlády národní jednoty“ předsedu Dolní sněmovny Johna Bercowa.

Sám Corbyn o premiérský post prý usilovat nebude, protože nemá dostatečnou podporu. Bercow byl před rokem 2009, kdy převzal funkci předsedy Dolní sněmovny, poslancem konzervativců.

O možném převzetí premiérské funkce uvažuje i šéfka Liberálních demokratů Jo Swinsonová. Televizi Sky News v neděli řekla, že je docela dobře možné, že by po příštích volbách vznikla v Británii vláda Liberálních demokratů, do jejíhož čela by se postavila. Kabinet řízený Corbynem prý liberálové, kteří chtějí brexit úplně zastavit, za žádných okolností nepodpoří.

,Nikdy neříkej nikdy‘

Corbyn v rozhovoru s britskou televizí řekl, že pokud se Johnsonovi nepodaří dojednat s Evropskou unií podmínky brexitu, a pokud premiér nepožádá o jeho odklad, pak labouristé v parlamentu zasáhnou „s použitím zákona nebo hlasováním o důvěře“.

Vyjednání brexitové dohody s Evropskou unií? ‚Jsem opatrně optimistický,‘ řekl Johnson

Číst článek

Budoucí labouristická vláda nicméně podle něj nebude mít v Dolní sněmovně dostatečnou podporu ke schválení svých zákonů. „Nikdy ale neříkej nikdy,“ dodal šéf labouristů s tím, že vláda by na „náhlé problémy“ musela reagovat.

Jacob Rees-Mogg, který za kabinet dojednává program Dolní sněmovny, britské televizi řekl, že jednání o brexitu jsou nyní závažnější a pozitivnější, než tomu bylo minulý týden. V pátek se vyjednavači Evropské unie a Británie Michel Barnier a Stephen Barclay dohodli, že v příštích dnech urychlí tempo rozhovorů směřujících k možné brexitové dohodě.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme