Corbyn vyzval rebelující konzervativce, aby zabránili tvrdému brexitu. Chce vyslovit nedůvěru vládě

Šéf britských labouristů Jeremy Corbyn vyzval rebelující poslance z řad vládních konzervativců a další opoziční politické strany, aby mu pomohli zabránit odchodu Británie z EU bez dohody. Chce, aby společně vyslovili nedůvěru vládě premiéra Borise Johnsona, a on by se pak postavil do čela přechodného kabinetu. Během volební kampaně chce prosazovat nové referendum o brexitu, informuje agentura Reuters.

Aktualizováno Londýn (Aktualizováno: 9:52 15. 8. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Naší prioritou by měla být spolupráce v parlamentu s cílem zabránit velmi škodlivému brexitu bez dohody,“ řekl Corbyn | Foto: Mark Duffy | Zdroj: Reuters

Nový premiér Boris Johnson slíbil, že Británii z unie vyvede 31. října – ať už na základě dohody s Bruselem, či bez ní. Parlament je ale proti tomuto kroku, který by podle analytiků mimo jiné poškodil britskou ekonomiku, narušil dopravu a vedl k růstu cen a k nedostatku dováženého zboží.

Corbynův návrh už odmítla šéfka liberálních demokratů Jo Swinsonová, která jej označila za nesmysl. Podle serveru Politico je těžké si přestavit, že by jakýkoli konzervativec mohl pomoci Corbynovi do Downing Street, tedy do čela vlády.

I've written to the leaders of other political parties and senior backbenchers from across Parliament to lay out my plan to stop a disastrous No Deal Brexit and let the people decide the future of our country.

23:30 – 14. 08. 2019

4337 13819

Komentátor Stephen Bush v politickém magazínu New Statesman napsal, že žádná forma „vlády národní jednoty“ zřejmě nemá šanci a že jedinou možností, jak zastavit neřízený brexit, je zákon schválený parlamentem.

Spolupráce

Corbyn ve středu poslal šéfům opozičních stran a několika odpůrcům brexitu bez dohody z řad konzervativců dopis, v němž píše, že „přísně časově omezená dočasná vláda“ by odložila odchod Británie z EU a vyhlásila nové volby.

„Naší prioritou by měla být spolupráce v parlamentu s cílem zabránit velmi škodlivému brexitu bez dohody,“ vyzývá je Corbyn.

Exministr financí Hammond nařkl Johnsona, že se snaží zhatit šanci na jakoukoli brexitovou dohodu

Číst článek

V dopise také píše, že Labouristická strana by se v kampani zasazovala za druhé referendum o vystoupení z unie, v němž by se Britové vyslovili k dohodnutým podmínkám tohoto kroku. Součástí by podle něj měla být rovněž otázka, zda má Británie v EU zůstat.

Dohodu o podmínkách brexitu s EU vyjednala vláda Johnsonovy předchůdkyně Theresy Mayové, v britském parlamentu ale dokument třikrát narazil především kvůli takzvané irské pojistce, která má zabránit vzniku klasického hraničního režimu mezi Irskou republikou a britským Severním Irskem.

Lidi jako služebníci?

Johnson nyní požaduje novou dohodu o rozluce, v níž toto kontroverzní opatření nebude. EU ale o dohodě znovu jednat odmítá.

Mluvčí Downing Street v reakci na Corbynův dopis uvedla, že kabinet považuje za pány lid a že respektuje výsledky hlasování, tedy referenda z roku 2016, které rozhodlo o brexitu. „Jeremy Corbyn má za to, že lidi jsou služebníci a že politici mohou zrušit výsledky hlasování, když se jim nelíbí“ dodala.

Do brexitu zbývá 77 dní, politiky už tedy tlačí čas, navíc parlament po letní přestávce znovu zasedne až 3. září. Podle některých právníků a Johnsonova poradce Dominica Cummingse by ale i v případě vyslovení nedůvěry nemusel Johnson z funkce okamžitě odejít a mohl by vypsat volby až na listopad, tedy po termínu brexitu.

Johnson nyní požaduje novou „rozvodovou“ dohodu, v níž toto kontroverzní opatření nebude.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme