Napjatá arménská 'sametová revoluce'. Premiér odvolal jednání s opozicí, znovu se protestuje

Obyvatelé hlavního arménského města Jerevanu znovu protestují proti vládnoucí elitě. Na místě je také policie. Středeční jednání vládnoucí koalice a opozice selhala. Úřadující premiér Karen Karapetjan svou účast zrušil, země se podle něj dostala do slepé uličky. Kvůli demonstracím už v pondělí odstoupil premiér Serž Sargsjan.

Od zpravodaje z místa Jerevan Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podle pozorovatelů Sargsjanovo odstoupení nutně neznamená, že by režim předal moc opozici. Sargsjanova Republikánská strana má totiž se svým spojencem nadále většinu v parlamentu a k protestům se navíc nepřidala žádná z hlavních opozičních stran.

Napjatá atmosféra

Středeční protesty v Jerevanu jsou zatím poklidné, situace je ale daleko napjatější než v pondělí, kdy vláda oznámila, že vyhoví požadavkům protestujících.

'Doufáme v zachování pořádku.' Kreml označil změnu vlády v Jerevanu za vnitřní věc Arménů

Číst článek

Následovat měly první rozhovory s opozicí na oficiální úrovni, v úterý večer ale úřadující premiér Karapetjan oznámil, že svou účast na nich ruší. Zdůvodnil to tím, že si „od opozice nenechá diktovat požadavky“, které se podle něj stupňují a radikalizují.

Demonstranti chtějí nové volby

Opoziční lídr Nikol Pašinjan to označil za politickou chybu a vyzval k dalším protestům. Úřadujícího premiéra stejně jako Sargsjana považuje Pašinjan za představitele zkorumpovaného režimu a jeho úřadování v čele vlády je pro něj nepřijatelné.

V centru Jerevanu se pak dopoledne sešly tisíce lidí. Někteří se obávají, že by mohlo dojít i k vyhlášení výjimečného stavu.

Opozice označuje protesty za „arménskou sametovou revoluci“. Demonstrace mají podle Pašinjana pokračovat do logického závěru. Hlavním požadavkem jsou předčasné volby a sestavení přechodné vlády. Volit by se podle opozice mělo do dvou měsíců.

Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme