V Jerevanu v reakci na dění v Karabachu propukly demonstrace. Policie nasadila ohlušující granáty

U sídla arménské vlády v hlavním městě Jerevanu vypukly potyčky mezi policií a demonstranty, kteří se dožadují demise premiéra Nikoly Pašinjana, uvedla agentura TASS. Podle zpravodaje další ruské agentury RIA Novosti se demonstranti střetávají s policisty na centrálním náměstí, snaží se prorazit policejní kordon a vzít sídlo vlády útokem. Policie podle TASS použila ohlušující granáty a potyčky pokračují.

Jerevan Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

První potyčky mezi demonstranty a policisty podle RIA Novosti propukly u ruského velvyslanectví v Jerevanu

První potyčky mezi demonstranty a policisty podle RIA Novosti propukly u ruského velvyslanectví v Jerevanu | Foto: Vahram Baghdasaryan/Photolure | Zdroj: Reuters

Na záběrech z místa bylo vidět, jak jeden z demonstrantů upadl do bezvědomí.

Demonstrace je reakcí na dění v Náhorním Karabachu, kde Ázerbájdžán zahájil vojenskou operaci, zatímco arménský premiér Nikol Pašinjan podle BBC odmítl nechat zatáhnout Arménii do války a podniknout „nepromyšlené, unáhlené a hazardní kroky“.

Cílem je zajistit úplnou svrchovanost Ázerbdžánu nad svým území, tvrdí poradce prezidenta Hadžijev

Číst článek

Arménie před třemi lety utrpěla na bojišti od Ázerbájdžánu citelnou porážku.

Demonstranti v Jerevanu skandují hesla jako „Nikol je zrádce!“ a „Hanba!“. Premiér podle jejich názoru „nic nedělá“ v reakci na ázerbájdžánskou operaci v Karabachu, se kterým Arménie nemá pozemní spojení.

Demonstranti se snaží proniknout do sídla vlády, kde však premiér podle dostupných informací není přítomen, napsal TASS.

Výzvy k útokům

První potyčky mezi demonstranty a policisty podle RIA Novosti propukly u ruského velvyslanectví v Jerevanu. Demonstranti zablokovali vchody do velvyslanectví, uvedla BBC na svém ruskojazyčném webu.

„Začíná to vypadat hrozivě. Nespokojenost vyjadřuje už ne jenom část shromážděných, ale všichni. Znějí výzvy k útoku na sídlo vlády,“ řekl očitý svědek. V Jerevanu podle něj celkově panuje klid, napětí se koncentruje do středu města. Agentury nejprve odhadovaly počet demonstrantů na stovky, nyní na tisíce.

Arménská tajná služba SNB na pozadí protivládních demonstrací varovala před hrozbou vypuknutí „všeobecných nepokojů“ v zemi a přislíbila podniknout opatření k „zachování ústavního zřízení“, uvedla agentura AFP. Dodala, že premiér Pašinjan dříve kritizoval „výzvy ke státnímu převratu“.

Arménsko-ruské vztahy se ochlazují. Pašinjan označil orientaci na Rusko za možnou strategickou chybu

Číst článek

Demonstrace souvisí se zprávami z Náhorního Karabachu, kde Ázerbájdžán podniká vojenskou operaci - podle Baku „protiteroristická opatření“ - proti arménských separatistům, ovládajícím horskou enklávu už od dob rozpadu Sovětského svazu.

Premiérovo odstoupení požadovala arménská opozice už během vlny protestů pořádaných po prohrané válce s Ázerbájdžánem před třemi lety, kterou ukončilo příměří zprostředkované Ruskem.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme