Exvelvyslanec Pojar: Trump jen uznal realitu v Jeruzalémě. Mírový proces stejně nikam nevede

Donald Trump ve středu uznal Jeruzalém za hlavní město Izraele a bouřlivé reakce na sebe nenechaly dlouho čekat. Krok kritizuje Turecko, Írán nebo Egypt, nesouhlasí s ním i Francie či Británie. „Trump uznal realitu na místě. Přinejmenším západní Jeruzalém je pro Izraelce hlavním městem, sídlí tam prezident, vláda i parlament a zahraniční státníci včetně evropských představitelů tam jezdí na návštěvy,“ říká bývalý velvyslanec Tomáš Pojar.

Jeruzalém Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jeruzalém podle Pojara za hlavní město prakticky uznává většina států Evropské unie, jen to nejsou schopny říci veřejně. „Je důležité si nalít čistého vína, a ne si malovat nějakou jinou realitu. Unie toho není schopna a pak se diví, že není brána vážně,“ upozorňuje prorektor vysoké školy CEVRO Institut pro Český rozhlas Plus.

Podle něj Trump plní svůj předvolební slib – a to na rozdíl od svých předchůdců Clintona, Bushe a Obamy, kteří tento krok odsouvali s ohledem na probíhající mírový proces. Jednání se ale za dvacet let nikam neposunula a Trump uznal, že další zdržování nikam nevede.

„Myslím, že není reálné dosáhnout nějakého všeobjímajícího míru. Je otázkou, zda snahy o mírový proces nevedly k větším frustracím a otřesům. Například odchodem Jásira Arafata z mírových jednání v Camp Davidu začala druhá intifáda, sebevražedné útoky a izraelská okupace Západního břehu,“ připomíná.

Vypukne třetí intifiáda?

Teroristická organizace Hamás vyzvala Palestince k novému povstání proti Izraeli, Trump prý svým krokem otevřel bránu pekla. „Další intifáda se nedá vyloučit, Hamás k ní ale vyzýval už před třemi lety, k ničemu velkému ovšem nedošlo. Určitě dojde k teroristickým útokům a násilí, k širšímu povstání ale nejspíš ne,“ domnívá se Pojar.

V samotném Jeruzalémě je soužití mezi Izraelci a Palestinci napjaté, východní část města ale navzdory problémům vzkvétá. „Mám pro Palestince pochopení, že se bouří a chtějí vlastní stát. Na druhou stranu žijí ve větším bezpečí, svobodě a prosperitě než většina lidí na Blízkém východě,“ uzavírá.

Michael Rozsypal, Michael Erhart Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme