Izraelské úřady dosud identifikovaly 32 obětí tragické tlačenice. Mezi mrtvými je nejméně šest Američanů

Izraelská vláda vyhlásila na neděli státní smutek. Země se loučí s oběťmi tragédie na náboženské slavnosti pod horou Meron, kde v tlačenici zemřelo nejméně 45 lidí. Zraněných je na 150. Příčiny neštěstí vyšetřuje policie. Úřady zatím zjistily, že mezi oběťmi bylo nejméně šest Američanů. V pátek izraelské ministerstvo zahraničí uvedlo, že zástupci konzulátu v New Yorku jsou v kontaktu se čtyřmi americkými rodinami.

Jeruzalém Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tryzna za jednu z obětí, Izraelce Davida Kroeisse. | Foto: Ronen Zvulun | Zdroj: Reuters

Izrael pokračuje v identifikaci obětí a připravuje jejich pohřby. Do pátečního večera bylo podle izraelského ministerstva zdravotnictví identifikováno 32 mrtvých. Identifikace byla posléze, po začátku židovského svátku šabat, na 24 hodin přerušena a znovu začne v sobotu večer. V pátek večer bylo stále hospitalizováno 20 lidí, kteří byli zraněni při shromáždění.

Kanadský premiér Justin Trudeau v pátek řekl, že při neštěstí zemřeli také dva Kanaďané. Izraelské ministerstvo zahraničí informovalo, že je ve spojení též s jednou rodinou v Argentině. Kondolence Izraelcům vyjádřil například britský premiér Boris Johnson, uvedl server BBC.

Izrael začal vyšetřovat tragické ušlapání 45 lidí na hoře Meron. Policejní velitel už přijal odpovědnost

Číst článek

„Sjednoťme se ve smutku s rodinami poškozených a modleme se za uzdravení raněných,“ řekl při vyhlašování státního smutku premiér Benjamin Netanjahu, podle kterého jde o nejhorší civilní neštěstí v dějinách země.

Příčiny tragické tlačenice se pořád zjišťují, stejně jako důvod, proč v davu vypukla panika. Někteří policisté viní vládu, že povolila tak masové shromáždění – podle policejních odhadů na místo dorazilo přes 100 tisíc věřících natěsnaných do malého prostoru. Místní policejní ředitel se za neštěstí omluvil a přijal za něj plnou odpovědnost.

Tragédie nastala po půlnoci při oslavách svátku Lag ba-omer, při němž věřící zapalují ohně a pořádají poutě k hrobu mystika Šimona bar Jochaje, který žil ve 2. století. Poutí se obvykle účastní tisíce lidí, kteří se na místě modlí, tančí a zpívají.

znk, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme