‚Blokovali nám odchod a stříkali vodními děly.‘ Policie v Izraeli zatkla kvůli protivládním protestům 55 lidí

Policie rozháněla demonstranty v Jeruzalémě vodními děly | Foto: Ammar Awad | Zdroj: Reuters

Izraelská policie vodními děly v noci na pátek rozehnala protivládní demonstraci v Jeruzalémě a zatkla 55 jejích účastníků. Informoval o tom deník The Times of Israel. Podle něj jde o největší počet zadržených na manifestacích, které se tento měsíc konají v Jeruzalémě. Jejich účastníci požadují rezignaci premiéra Benjamina Netanjahua kvůli procesu, v němž je obžalován z korupce, a také kvůli tomu, jak vláda řeší další vlnu epidemie koronaviru.

Jeruzalém Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čtvrtečního protestu se podle místních médií účastnily asi 4000 lidí. Kromě odpůrců premiéra přišli před Netanjahuovu rezidenci i jeho příznivci. Policie se snažila oba tábory oddělit zábranami, i tak ale mezi nimi došlo k potyčkám.

Demonstrace v Izraeli proti Natanjahuovi neustávají. Lidé blokovali vstup do parlamentu, žádají rezignaci

Číst článek

Kolem půlnoci už většina účastníků protestu odešla, několik stovek jich ale na místě dál zůstávalo. Policie je vyzvala k odchodu a označila pokračování demonstrace za nepovolené, uvedl deník The Times of Israel. Někteří demonstranti výzvu uposlechli, jiní ale vytrvali. Poté policie použila vodní děla, aby manifestanty rozehnala.

Podle některých svědků, které citoval místní deník a agentura AP, vodní děla mířila i na lidi, kteří z místa odcházeli.

„Stříkali na nás vodními děly, když jsme šli domů, jak nám řekli. Odejít jsme ale nemohli, protože nás zároveň blokovali,“ uvedl jedenadvacetiletý Emanuel. Další účastník protestu řekl, že byl šokován „krutostí“ zásahu.

„Viděl jsme tři nebo čtyři lidi, které vodní proud srazil na zem a pak byli zavaleni davem,“ uvedl.

Musela policie zasáhnout?

Policie zásah hájí. „Někteří účastníci legitimního protestu se sami rozešli, jiní tam ale zůstávali. Policie jim několikrát oznámila, že demonstrace skončila a vyzvala je, aby odešli. Policie pak byla nucena zasáhnout, aby je rozehnala a obnovila veřejný pořádek,“ uvádí prohlášení policie.

Třem stovkám Izraelců hrozí stíhání u Mezinárodního trestního soudu. Je mezi nimi i premiér Netanjahu

Číst článek

Protivládní demonstrace se v Jeruzalémě chystají i v dalších dnech. „Budeme se vracet znova a znova. Řekli jsme policii, že nás v sobotu nebude jen 5000, bude nás 10 000,“ citoval deník The Times of Israel jednoho z demonstrantů.

Sedmdesátiletý Netanjahu je prvním premiérem Izraele souzeným při výkonu funkce. Obžalován je ve třech kauzách z korupce, podvodu a zneužití důvěry. Veškerá obvinění odmítá a označuje je za hon na čarodějnice. Podle místních médií může proces trvat až tři roky, předvoláno je přes 300 svědků.

Koronavirus SARS-CoV-2 se v Izraeli, který má asi devět milionů obyvatel, potvrdil u 57 982 lidí, z toho téměř polovina se už uzdravila a 442 lidí v souvislosti s nákazou zemřelo. Izraelská vláda v březnu zavedla karanténní opatření, která pomohla snížit denní nárůsty nakažených. Po postupném uvolňování restrikcí od konce dubna ale začaly zejména koncem června počty nakažených opět výrazně růst.

Netanjahuovi kritici tvrdí, že vláda dostatečně nepomohla například živnostníkům postiženým karanténními opatřeními. Protestujícím vadí i to, že vláda v rámci boje proti koronaviru vydává někdy rozporuplné pokyny. Proti ekonomické politice vlády v době pandemie protestují lidé i v Tel Avivu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme