Netanjahu má dostatečnou podporu pro sestavení vlády, oznámil izraelský prezident Rivlin

Izraelský prezident Reuven Rivlin v úterý po dvoudenních povolebních konzultacích s politickými stranami oznámil, že premiér Benjamin Netanjahu má dostatečnou podporu pro sestavení své další vlády. Informovala o tom agentura Reuters s tím, že Rivlin podle očekávání pověří Netanjahua sestavením kabinetu.

Jeruzalém (Aktualizováno: 20:21 16. 4. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Benjamin Netanjahu | Foto: Ronen Zvulun | Zdroj: Reuters

Rivlin tak učiní ale až ve středu večer poté, co dostane od ústřední volební komise oficiálně výsledky parlamentních voleb z 9. dubna, uvedla místní média.

Izraelci volí, premiér Netanjahu bojuje o politické přežití i zápis do historie

Číst článek

„V tuto chvíli zmizel jakýkoli manévrovací prostor, který jsem měl,“ citovala agentura Reuters Rivlinovo vyjádření. Vyloučena je tak varianta, že by prezident pověřil sestavením vlády Bennyho Gance, jehož strana Modrá a bílá skončila ve volbách se 35 mandáty.

Netanjahuova strana Likud ale bude mít s dalšími pravicovými stranami, včetně ultrapravicových a ultraortodoxních židovských stran, 65 křesel z celkových 120.

Rivlin dostane ve středu oficiální výsledky hlasování. Volební komise v úterý oznámila, že po konečném sečtení skončil Likud s 35 mandáty stejně jako Modrá a bílá. Proti tomu náboženská strana Jednotný judaismus tóry bude mít o mandát více, než jí dávaly předchozí výsledky. Strana si polepšila ze sedmi na osm poslanců.

Budoucí koalici to ale neoslabí, protože Jednotný judaismus tóry bude podle dosavadních informací partnerem Likudu.

Pokud Netanjahu (69) bude opět premiérem, stane se v červenci nejdéle sloužícím předsedou vlády v historii země. Překoná tak zakladatele Izraele Davida Ben Guriona, který byl premiérem od roku 1948 do roku 1963 s přestávkou v letech 1954 a 1955. Netanjahu je premiérem od března 2009 a předtím byl už předsedou vlády v letech 1996 až 1999.

,Lidé rozhodli‘

„Myslím, že není dobré, aby byl premiér někdo, kdo jím je už deset či více let. Není to zdravé,“ uvedl podle izraelských médií lídr opoziční levicové Strany práce Avi Gabbaj. „Na druhou stranu lidé se rozhodli a vybrali si Netanjahua,“ dodal Gabbaj, který podporoval jako premiéra Gance.

Netanjahu ve volbách tento měsíc uspěl navzdory tomu, že generální prokurátor Avichaj Mandelblit v únoru oznámil, že ho obviní z korupce a podvodu. Netanjahu obvinění odmítá s tím, že jsou politicky motivovaná; ze zákona nemá povinnost odstoupit z čela vlády, pokud bude obviněn. Navíc má stále ještě možnost oficiální obvinění zvrátit v předběžném výslechu, který s ním Mandelblit chystá. Datum výslechu zatím nebylo stanoveno.

Prezident Rivlin od pondělka hovořil se zástupci stran, které se dostaly v nedávných volbách do parlamentu. Konzultace z prezidentovy rezidence byla poprvé vysílána živě na internetu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme