Jeruzalém zažil první raketový poplach, palestinská střela dopadla nedaleko města

Raketová válka mezi Izraelem a Palestinci už zasáhla také oblast Jeruzaléma. Jižně od města v podvečer dopadla střela odpálená z pásma Gazy. Šlo o raketu, která musela mít dolet až 80 kilometrů, podle dostupných informací nikoho nezranila. Starosta Jeruzaléma vyzval obyvatele, aby zůstali v klidu a sledovali pokyny civilní obrany. Izrael povolává další tisíce záložníků.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Izraelští vojáci v pásmu Gazy | Zdroj: Reuters

„Raketa dopadla na neobydlené místo v osadnické oblasti jižně od Jeruzaléma. Stalo se to už za tmy poté, co začal šábes,“ informuje přímo z Jeruzaléma blízkovýchodní zpravodaj Českého rozhlasu Břetislav Tureček.

Ve čtvrtek byly novinkou rakety letící na Tel Aviv, pátek připomněl zdánlivě vzdálenou válku také obyvatelům Jeruzaléma. Poplachové sirény, výbuch za městem a vzápětí prohlášení hnutí Hamás, že má odpálení rakety na svědomí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Nejnovější vývoj v Izraeli a jeho příčiny shrnuli ve večerních Ozvěnách dne zpravodaj ČRo Břetislav Tureček a Marek Čejka z pražského Ústavu mezinárodních vztahů

Útoky jsou odpovědí na smrt vojenského velitele hnutí Hamás Ahmada Dža'abarího, kterého Izraelci zabili ve středu. Palestinští radikálové ihned varovali, že se pod Izraelci „otevře brána do pekla“.

Po dnešním útoku na Tel Aviv prohlásil izraelský ministr pro strategické záležitosti Moše Ja'alon, že Palestinci mohou mít možná jednu nebo dvě rakety schopné zasáhnout tak vzdálené cíle. Vzápětí ale přišla raketa, která doletěla ještě dál. Podle Izraele to jsou rakety íránské výroby, Hamás tvrdí, že poslední odpálenou raketu vyrobil sám.

Mezitím ale dopadly další desítky raket i na jiná města. Palestinci útočí i přes to, že Izrael už v Gaze bombardoval nejméně 500 objektů a armáda uvádí, že jde hlavně o rampy k odpalování raket.

Izrael mobilizuje, pozemní válku zatím nevyhlásil

Izraelský prezident Šimon Peres řekl, že jeho země nemá žádný zájem jít nyní do války a že všichni doufají, že současná operace nebude trvat ani o minutu déle, než bude nezbytné. O tom, co izraelská vláda nakonec vyhodnotí jako „nezbytné“, se dá ale v tuto chvíli jen spekulovat.

Armáda totiž zřejmě hodlá do oblasti přesouvat vojenskou techniku. Naznačuje to uzavření silnic na hranicích s pásmem Gazy pro civilní dopravu. Izraelský ministr obrany Ehud Barak také podle neoficiálních informací požádal vládu o mobilizaci dalších desítek tisíc záložníků. Celkem chce povolat do zbraně 75 tisíc lidí.

Žena utíká do krytu během signálu leteckého útoku v Jeruzalémě | Foto: Reuters

Spolupracovnice Českého rozhlasu v Jeruzalémě Tatiana Hoffmanová se domnívá, že Izrael nebude mít jinou možnost než pozemní válku, pokud Hamás nepřistoupí na příměří:

„V ní ale nemá pásmo Gazy vůbec žádnou šanci. Izrael je jednou z nejvyvinutějších zemí, co se týče vojenské techniky, a kdyby chtěl, mohl by pásmo Gazy zlikvidovat během deseti minut. Ale myslím si, že politicky nemá zájem na pozemní akci, a je mnohem lepší, pokud se Egyptu, Evropské unii a Spojeným státům v ní podaří zabránit.“

Gazu dnes navštívil egyptský premiér Hišam Kandíl, vyjádřil plnou podporu Palestincům a nabídl jim pomoc. Podle Marka Čejky z pražského Ústavu mezinárodních vztahů však není pravděpodobné, že by šlo o pomoc vojenskou:

Egyptský premiér v Gaze odsoudil izraelskou agresi. Zahájil prý ale mírová jednání

Číst článek

„Je tady vidět odchýlení od kurzu nastoleného za Husního Mubáraka. Nová egyptská vláda má jiný přístup, ale nemyslím si, že by šel do otevřené vojenské konfrontace. Zároveň je čistě hypotetické, jestli by Hamásu pomohl raketovými útoky Írán.“

Prezident palestinské samosprávy Mahmúd Abbás pozval na tento víkend do pásma Gazy předsedu Ligy arabských zemí Nabíla Arabího. Doufá, že by jeho přítomnost mohla uklidnit vyhrocenou situaci.

V egyptských a íránských ulicích protestovaly tisíce lidí proti Izraeli

Číst článek

Palestinská strana už hlásí 21 obětí izraelských útoků, třetina z nich jsou děti.


Zvětšit mapu

Břetislav Tureček, Lucie Maňourová, Jan Richter Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme