Jeruzalémská nemocnice Hadassa je výjimečná z mnoha důvodů

Zařízení, ve kterém se léčí izraelský premiér Ariel Šaron, se jmenuje Hadassa a je výjimečné z mnoha důvodů. Není to státní, ale soukromá nemocnice a léčí se tam i palestinské a arabské děti i dospělí pacienti. Přímo v nemocnici v Jeruzalémě natáčel blízkovýchodní zpravodaj Jaromír Janev.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

nemocnice Hadassa v Jeruzalémě

nemocnice Hadassa v Jeruzalémě | Zdroj: ČTK

Zaujalo vás stejně jako mně, že se tu léčí palestinské děti? Slovo má ředitel odboru pro vnější vztahy Roni Krumar. "Dosud jsme zachránili 150 palestinských dětí. Jsou to všechno děti s vrozenou srdeční vadou, které vybírá palestinský lékař. A u nás pak dítě léčí společný izraelsko-palestinský tým, který je operuje. Vše platí místní komunita v Toskánsku v Itálii, a to přes Peresovu nadaci pro mír. Jsme jim všem velmi vděční za štědrou pomoc."

Ale to je pouze jeden z projektů nemocnice. Toto zařízení má i projekt na léčbu arabských dětí, u kterých lékaři zjistí rakovinu. Tady pracují špičkoví světoví lékaři, a proto sem jezdí také bohatí Jordánci nebo Egypťané a dokonce i Arabové ze zemí, které s Izraelem nemají přátelské vztahy.

Nemocnice, která byla postavena v roce 1961, v mnohém připomíná naše krajské nemocnice postavené v té době. Z vnějšku jí dominují bílé, žluté a červené cihly. Ale uvnitř máte pocit úplně jiný. Ano - jde o nemocnici, ale prostředí uvnitř ji téměř nepřipomíná. Prošel jsem ta místa, která nebyla uzavřená kvůli léčení izraelského premiéra ,a musím přiznat, že na mnoha místech mi to tu připomínalo spíš příjemný hotel.

Provoz soukromé nemocnice Hadassa se nezastavil, ani když přijali prominentního pacienta. Překvapilo mně, když paní June Walkerová, prezidentka Organizace sionistických žen Ameriky, která toto ojedinělé zařízení vlastní, řekla, že ostatním pacientům se dostává té samé vynikající péče jako premiéru Šaronovi.

Ředitel Krumar to upřesnil: "Stejná lékařská rozhodnutí přijatá v souvislosti s léčením izraelského premiéra se konají i v případě ostatních pacientů. Uvedu příklad: Té noci, kdy jsme vezli lůžko s premiérem Šaronem na operační sál k první operaci, odtamtud zrovna odváželi dvaaosmdesátiletou paní, které neurochirurgové provedli stejnou operaci jako později premiérovi."

Ron Krumar nicméně přiznal, že v případě premiéra je důležitá bezpečnost, u jeho lůžka musí být neustále lékař, ale jiný rozdíl není.

Možná jako v jediné nemocnici na světě tady mají originály od světoznámého francouzského malíře židovského původu Marka Chagalla. V místní synagoze jsou barevná mozaikovitá okna, která Chagall udělal speciálně pro nemocnici Ve dvanácti oknech je symbolicky znázorněno původních dvanáct židovských kmenů, jejichž sjednocením vznikl židovský národ. Nemocnice Hadassa En Karem v Jeruzalémě tak má o jeden primát navíc.

Jaromír Janev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme