Jeruzalémská zahrada nese ode dneška jméno Václava Havla

Pozoruhodné pocty se dostalo prvnímu českému prezidentovi. V Jeruzalémě byla dnes na připomínku 25. výročí obnovení vztahů Izraele s tehdejším Československem jedna z místních zahrad na rohu důležité komunikace Hebron Road pojmenovaná po Václavu Havlovi. Odhalen byl také podpis Václava Havla v lobby nejslavnějšího izraelského hotelu King David. Zítra pak bude v areálu telavivské univerzity odhalena Lavička Václava Havla - už desáté podobné místo.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Václav Havel

Václav Havel | Foto: Wikimedia Commons

Pojmenování zahrady dokládá růžový kámen s Havlovým revolučním mottem Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí vytesaným česky a hebrejsky.

Zahrada s dětským hřištěm se nachází v centru města, nedaleko je i ulice pojmenovaná po prvním československém prezidentovi Tomáši Garriquovi Masarykovi.

Přehrát

00:00 / 00:00

O poctě, která dnes byla v Izraeli prokázána prvnímu českému prezidentovi Václavu Havlovi, mluvil ředitel Knihovny Václava Havla Michael Žantovský

Ministr kultury Daniel Herman připomněl Havlův význam pro česko-izraelské vztahy, jeho ideje občanské společnosti a snahu o zodpovědnost nikoli jen za svou komunitu a společnost, ale o zodpovědnost globální.

„Václav Havel byl velkým světovým lídrem, který vrátil Českou republiku na světovou scénu. Zasloužil se o obnovu česko-izraelských vztahů, což slíbil již během prvního měsíce ve svém úřadě,“ řekl jeruzalémský starosta Nir Barkat.

„Je to výraz toho, jak moc si vážíme Václava Havla a vztahů s Českou republikou,“ uvedl Barkat když upozornil, že park v Jeruzalémě dostal jméno po muži, který nebyl ani Izraelcem ani v Izraeli nežil.

Doplnil, že poblíž místa, kde je ode dneška zahrada Václava Havla, v dětství bydlel a věří, že si ho obyvatelé města oblíbí.

„Česká diplomacie se v Izraeli dlouhodobě snaží připomínat památku Václava Havla, který rozhodujícím dílem přispěl k obnovení diplomatických styků v roce 1990. Iniciativa k pojmenování parku po Václavu Havlovi vyšla z českého velvyslanectví, ale podílela se na tom celá řada institucí,“ říká ředitel Knihovny Václava Havla Michael Žantovský, který se slavnostního aktu také účastnil.

Podpis v hotelu

V lobby hotelu King David byl také v pomyslné uličce slávy odhalen Havlův podpis. V hotelu ze 30. let, který sehrál významnou roli v dějinách Izraele a kde se dnes ubytovávají nejvýznamnější návštěvy země, doplní jeho signatura podpisy dalších osobností.

„Na podlaze lobby tohoto hotelu jsou jména nejslavnějších světových osobností, včetně Alberta Einsteina a dalších. Václav Havel zde pobýval při své první návštěvě v Izraeli v roce 1990,“ uvádí Žantovský.

Na Havlovu počest při této příležitosti zahrálo České filharmonické kvarteto píseň Lou Reeda Perfect Day.

Ministr kultury spolu s velvyslancem ČR v Izraeli Ivo Schwarzem předali v hotelu cenu Gratias Agit za šíření dobrého jména ČR v zahraničí Jehudovi Bauerovi, historikovi českého původu, specialistovi na historii holokaustu a antisemitismu.

ČTK, ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme