‚Vrátíme se pro vás.‘ Záchranáři našli fotbalisty ztracené v jeskyni. Cesta ven nebude lehká

Thajským záchranářům se povedlo najít dvanáct mladých fotbalistů a trenéra, kteří se ztratili v jeskyni na severu země. Všichni jsou po devíti dnech naživu. Zprávu potvrdil místní guvernér. Záchranná operace nyní dále probíhá.

Bangkok (Aktualizováno: 23:04 2. 7. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Thajští mariňáci našli všech 13 (lidí) se známkami života,“ sdělil guvernér Narongsak Osottanakorn novinářům. „Všichni jsou v bezpečí, ale mise není u konce. Naším úkolem je najít je, zachránit a vrátit (domů). Zatím jsme je jenom našli,“ dodal.

Bahno a voda uvěznily v thajské jeskyni dvanáct malých fotbalistů s trenérem. Pátrá se už dva dny

Číst článek

Na to, aby chlapce a jejich trenéra dostali ven, budou muset záchranáři odčerpat z jeskyně vodu. „Teď plánujeme dovnitř poslat doktora a sestru, aby zkontrolovali jejich stav. Budeme pracovat celou noc,“ řekl guvernér kolem půlnoci místního času.

Reportérka britské televize Sky News Lisa Hollandová z místa hlásí, že chlapci jsou velice slabí. V zaplaveném jeskynním komplexu našli útočiště v části přezdívané pláž Patája. „Vrátit se zpátky z této oblasti k východu ale bude těžké, potápěči to dokázali jenom díky svým zkušenostem. Jeden z nich mi řekl, že sotva dokázal vidět svou vlastní ruku přímo před tváří.“

Na videu, které zveřejnilo thajské námořnictvo, se chlapci záchranářů ptají, kdy je vezmou do bezpečí. „Dnes ne, jsme jenom dva. Musíme se potápět. Přijedeme. Ok? Přijde hodně lidí, my jsme první,“ odpovídá jim záchranář.

Jeden ze zachráněných je prosí, aby venku vzkázali, že mají hlad a potřebují jídlo. Video je v angličtině. Podle BBC odletěli minulý týden do Thajska tito dva britští záchranáři, aby pomohli s pátráním po ztracené skupině.

Záchranáři pročesávali podzemní chodby víc než týden. Podpůrný tým musel uměle rozšířit některé chodby, aby se do nich potápěči s vybavením vešli. Úsekem pak natáhli lano a rozmístili nádrže s kyslíkem. Další týmy pak z jeskyně pumpovaly spodní vodu, aby se hladina aspoň trochu snížila. Pomohlo také, že se na několik hodin zlepšilo počasí.

Populární jeskyně

Chlapci ve věku mezi 11 až 16 lety vešli spolu se svým trenérem do jeskynního komplexu Tcham Luang Nang Non v sobotu 23. června odpoledne. Na jejich zmizení upozornili rodiče i strážník, který našel před vstupem do jeskyně kola. 

Práci záchranářů stěžovala během minulého týdne vysoká hladina vody a bahno. Jeskyni dlouhou až osm kilometrů zaplavila voda během přívalového deště – v Thajsku je v současnosti období dešťů. 

Podle americké televize CNN je jeskynní komplex dlouhý několik kilometrů populární atrakcí pro turisty – jeho první část totiž nabízí rozsáhlé prostory se zajímavě zformovanými stěnami.

Pětadvacetiletý trenér bral svěřence na víkendové výlety pravidelně. Před dvěma lety se vydali na úplně stejné místo, jeskyně totiž patří mezi oblíbené turistické cíle.

Do pátrání se podle BBC zapojily tisíce záchranářů, pomoc vyslala taky Čína, Myanmar nebo Spojené státy. Hned poté, co guvernér tamní provincie ohlásil úspěšný nález, začali příbuzní chlapců slavit. Záchranáře ale čeká ještě hodně práce.

mos, elb Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme