Americký vědec onemocněl v jeskyni a uvázl 1040 metrů pod zemí. Vyprostili ho až po deseti dnech

Mezinárodní tým záchranářů v úterý nad ránem vyprostil z turecké jeskyně amerického speleologa, který před deseti dny uvázl více než tisíc metrů pod zemí. Podle tiskových agentur to oznámila turecká speleologická federace. Čtyřicetiletý Mark Dickey, který měl v hloubce vážné zdravotní problémy, je podle jejího vyjádření v pořádku v péči zdravotníka.

Ankara Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mark Dickey uvázl zhruba 1040 metrů pod povrchem, kde se mu udělalo špatně

Mark Dickey uvázl zhruba 1040 metrů pod povrchem, kde se mu udělalo špatně | Foto: Mustafa Unal Uysal | Zdroj: Profimedia

Dickey je podle médií zkušený speleolog, který se specializuje na záchranné akce v hloubkách. Uvázl zhruba 1040 metrů pod povrchem, kde se mu udělalo špatně 2. září při mezinárodním průzkumu jeskyní Murca v tureckém pohoří Taurus.

Ve třetí nejhlubší turecké jeskyni ho postihlo krvácení do žaludku a byl na pokraji kolapsu. Lékaři nejprve stabilizovali jeho stav a v následujících dnech početný tým kolegů z několika zemí zahájil jeho vyprošťování.

„Mark Dickey je venku z jeskyně Murca. Je v pořádku a je v péči zdravotníka v táboře nad jeskyní,“ uvedla podle agentury AP federace. Jeho rodiče reagovali na zprávu poděkováním celému záchrannému týmu i lékařům.

Pro záchranáře byly velkou výzvou strmé úseky i horizontální pasáže plné vody a bláta, napsala AP. Na jeho vyproštění se podílelo 190 expertů z Bulharska, Chorvatska, Itálie, Maďarska, Polska a Turecka.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme