Nikulin nepřišel v USA k soudu. Rozhodnutí o Rusově způsobilosti se odkládá

Rus Jevgenij Nikulin se v San Francisku v předepsaném termínu nedostavil k soudu. Rozhodování o tom, jestli je z Česka vydaný údajný hacker duševně způsobilý k soudnímu procesu, se proto odkládá. Ze soudní síně o tom v noci na středu informovali reportéři České televize a specializovaného webu Courthouse News.

San Francisco Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Údajný ruský hacker Jevgenij Nikulin byl zatčen v Praze. | Foto: Policie ČR | Zdroj: Policie

Slyšení v San Franciscu trvalo velmi krátce, údajný hacker Jevgenij Nikulin se do soudní síně nedostavil. Jeho obhájci důvod neuvedli a požádali o odklad. Soudce William Alsup určil datum nového líčení na 5. března.

Rus obviněný z krádeže počítačových dat se měl po několikaměsíčním zkoumání psychiatry dovědět, jestli je schopný soudního procesu. Hrozí mu v něm přes 30 let vězení a pokuta víc než 22 milionů korun.

Podle očitých svědků předstoupil Nikulin v dubnu minulého roku před soud v nedobrém stavu, byl pohublý a bledý. Jednání sledoval pozorně a choval se klidně bez známek agresivity.

Zatčen v Praze

Obvinění se týká kybernetického útoku na tři technologické firmy. Z profesní a sociální sítě LinkedIn měl v roce 2012 ukrást data z více než 167 milionů účtů. Je také obviněn z napadení dvou dalších společností, Dropboxu a Formspring. U obou se napadení dotklo několika desítek milionů účtů.

Vydání Nikulina do USA nebylo proti právu, potvrdil Kněžínek. Zeman Pelikánovo rozhodnutí kritizoval

Číst článek

Nikulin podle obvinění získal hesla uživatelů s úmyslem ukradené informace buď prodat, nebo je využít k neoprávněnému přístupu k dalším počítačům a účtům. Sám Nikulin to loni u soudu popřel a řekl, že se cítí nevinen.

Nikulin byl zatčen v restauraci jednoho z pražských hotelů 5. října 2016 ve spolupráci s americkým Federálním úřadem pro vyšetřování (FBI) na základě amerického zatykače.

Prezident Miloš Zeman v roce 2018 u někdejšího ministra spravedlnosti Roberta Pelikána (ANO) opakovaně lobboval za to, aby Nikulina vydal do Ruska. A Pelikán nakonec po sporech s prezidentem oznámil, že v další vládě už nebude.

Jeho nástupce, ministr spravedlnosti Jan Kněžínek (ANO) řekl, že neměl důvod se k rozhodnutí svého předchůdce vracet.

Jan Kaliba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme