Nikulin nepřišel v USA k soudu. Rozhodnutí o Rusově způsobilosti se odkládá

Rus Jevgenij Nikulin se v San Francisku v předepsaném termínu nedostavil k soudu. Rozhodování o tom, jestli je z Česka vydaný údajný hacker duševně způsobilý k soudnímu procesu, se proto odkládá. Ze soudní síně o tom v noci na středu informovali reportéři České televize a specializovaného webu Courthouse News.

Tento článek je více než rok starý.

San Francisco Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Údajný ruský hacker Jevgenij Nikulin byl zatčen v Praze.

Údajný ruský hacker Jevgenij Nikulin byl zatčen v Praze. | Foto: Policie ČR | Zdroj: Policie

Slyšení v San Franciscu trvalo velmi krátce, údajný hacker Jevgenij Nikulin se do soudní síně nedostavil. Jeho obhájci důvod neuvedli a požádali o odklad. Soudce William Alsup určil datum nového líčení na 5. března.

Rus obviněný z krádeže počítačových dat se měl po několikaměsíčním zkoumání psychiatry dovědět, jestli je schopný soudního procesu. Hrozí mu v něm přes 30 let vězení a pokuta víc než 22 milionů korun.

Podle očitých svědků předstoupil Nikulin v dubnu minulého roku před soud v nedobrém stavu, byl pohublý a bledý. Jednání sledoval pozorně a choval se klidně bez známek agresivity.

Zatčen v Praze

Obvinění se týká kybernetického útoku na tři technologické firmy. Z profesní a sociální sítě LinkedIn měl v roce 2012 ukrást data z více než 167 milionů účtů. Je také obviněn z napadení dvou dalších společností, Dropboxu a Formspring. U obou se napadení dotklo několika desítek milionů účtů.

Vydání Nikulina do USA nebylo proti právu, potvrdil Kněžínek. Zeman Pelikánovo rozhodnutí kritizoval

Číst článek

Nikulin podle obvinění získal hesla uživatelů s úmyslem ukradené informace buď prodat, nebo je využít k neoprávněnému přístupu k dalším počítačům a účtům. Sám Nikulin to loni u soudu popřel a řekl, že se cítí nevinen.

Nikulin byl zatčen v restauraci jednoho z pražských hotelů 5. října 2016 ve spolupráci s americkým Federálním úřadem pro vyšetřování (FBI) na základě amerického zatykače.

Prezident Miloš Zeman v roce 2018 u někdejšího ministra spravedlnosti Roberta Pelikána (ANO) opakovaně lobboval za to, aby Nikulina vydal do Ruska. A Pelikán nakonec po sporech s prezidentem oznámil, že v další vládě už nebude.

Jeho nástupce, ministr spravedlnosti Jan Kněžínek (ANO) řekl, že neměl důvod se k rozhodnutí svého předchůdce vracet.

Jan Kaliba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme