Pomalá smrt v českém vězení, píše deník Izvestija o případu údajného ruského hackera Nikulina

Pod titulkem Pomalá smrt v českém vězení ve čtvrtek ruský list Izvestija upozornil na údajně vážné zhoršení zdravotního stavu Rusa Jevgenije Nikulina, který v pankrácké věznici v Praze čeká na rozhodnutí o svém dalším osudu. Vězeňská služba i ministerstvo spravedlnosti zprávu z ruského tisku popřely. Jeho stav se podle nich nezhoršil.

Moskva (Aktualizováno: 10:55 18. 1. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Údajný ruský hacker Jevgenij Nikulin byl zatčen v Praze. | Foto: Policie ČR | Zdroj: Policie

Třicetiletého Rusa zadržela v říjnu 2016 v Praze česká policie na základě amerického zatykače. USA ho viní z opakovaných hackerských útoků, o jeho vydání žádají Spojené státy i Rusko. Konečné slovo o extradici bude mít český ministr spravedlnosti.

Nikulin je podle advokáta Vladimira Makejeva fakticky v úplné izolaci, trpí prudkými bolestmi a nedostává se mu náležité péče. "Nasadili na něj kárnou psychiatrii a snaží se z něj dostat lživé přiznání údajného vměšování do americké předvolební kampaně," uvedl ruský právník. Stav vězněného se prý může stát kritickým.

Pět dní mě drželi přivázaného k posteli na psychiatrii, stěžuje si údajný ruský hacker Nikulin

Číst článek

Loni v listopadu Radiožurnál zjistil, že údajný ruský hacker Nikulin podal stížnost k Ústavnímu soudu. V dokumentu píše, že byl proti své vůli pět dní držen na psychiatrickém oddělení v Bohnicích, kde byl podle lékařských zpráv přikurtovaný k posteli. Jeho advokát si myslí, že policie tak chtěla zřejmě získat čas.

V léčebně byl nakonec zavřený pět dní. A jak vyplývá z lékařských zpráv, byl celou dobu přikurtovaný k posteli. Lékaři to zdůvodnili tím, že zřejmě prožil akutní stres a mohl by sám sebe poškodit.

Soud: Údajnému hackerovi Nikulinovi hrozí v USA i Rusku 10 let, jeho případ není politický

Číst článek

„Nebezpečí zejména sobě pro stuporosní stav, kdy pacient nereaguje na vnější podněty, neschopen sebepéče,“ píše se v lékařské zprávě.

To ale rozporuje jeho advokát Martin Sadílek, podle něj byla hospitalizace účelová. A podal proto stížnost k Ústavnímu soudu. Domnívá se, že policie neměla zřejmě pohromadě všechny dokumenty, a tak potřebovala uměle natáhnout lhůtu 48 hodin, po kterou může být člověk zadržen.

mch, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme