Pomalá smrt v českém vězení, píše deník Izvestija o případu údajného ruského hackera Nikulina

Pod titulkem Pomalá smrt v českém vězení ve čtvrtek ruský list Izvestija upozornil na údajně vážné zhoršení zdravotního stavu Rusa Jevgenije Nikulina, který v pankrácké věznici v Praze čeká na rozhodnutí o svém dalším osudu. Vězeňská služba i ministerstvo spravedlnosti zprávu z ruského tisku popřely. Jeho stav se podle nich nezhoršil.

Moskva (Aktualizováno: 10:55 18. 1. 2018) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Údajný ruský hacker Jevgenij Nikulin byl zatčen v Praze.

Údajný ruský hacker Jevgenij Nikulin byl zatčen v Praze. | Foto: Policie ČR | Zdroj: Policie

Třicetiletého Rusa zadržela v říjnu 2016 v Praze česká policie na základě amerického zatykače. USA ho viní z opakovaných hackerských útoků, o jeho vydání žádají Spojené státy i Rusko. Konečné slovo o extradici bude mít český ministr spravedlnosti.

Nikulin je podle advokáta Vladimira Makejeva fakticky v úplné izolaci, trpí prudkými bolestmi a nedostává se mu náležité péče. "Nasadili na něj kárnou psychiatrii a snaží se z něj dostat lživé přiznání údajného vměšování do americké předvolební kampaně," uvedl ruský právník. Stav vězněného se prý může stát kritickým.

Pět dní mě drželi přivázaného k posteli na psychiatrii, stěžuje si údajný ruský hacker Nikulin

Číst článek

Loni v listopadu Radiožurnál zjistil, že údajný ruský hacker Nikulin podal stížnost k Ústavnímu soudu. V dokumentu píše, že byl proti své vůli pět dní držen na psychiatrickém oddělení v Bohnicích, kde byl podle lékařských zpráv přikurtovaný k posteli. Jeho advokát si myslí, že policie tak chtěla zřejmě získat čas.

V léčebně byl nakonec zavřený pět dní. A jak vyplývá z lékařských zpráv, byl celou dobu přikurtovaný k posteli. Lékaři to zdůvodnili tím, že zřejmě prožil akutní stres a mohl by sám sebe poškodit.

Soud: Údajnému hackerovi Nikulinovi hrozí v USA i Rusku 10 let, jeho případ není politický

Číst článek

„Nebezpečí zejména sobě pro stuporosní stav, kdy pacient nereaguje na vnější podněty, neschopen sebepéče,“ píše se v lékařské zprávě.

To ale rozporuje jeho advokát Martin Sadílek, podle něj byla hospitalizace účelová. A podal proto stížnost k Ústavnímu soudu. Domnívá se, že policie neměla zřejmě pohromadě všechny dokumenty, a tak potřebovala uměle natáhnout lhůtu 48 hodin, po kterou může být člověk zadržen.

mch, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme