Soud v USA bude rozhodovat o Nikulinově duševní způsobilosti. Ve hře je i návrat do Ruska

Rus Jevgenij Nikulin, kterého Česko loni vydalo do Spojených států, se má dozvědět, jestli je duševně způsobilý k soudnímu procesu. V noci na středu to bude určovat soud v San Francisku, který má začít v jedenáct hodin večer českého času. Američané Nikulina obvinili z neoprávněného průniku do počítačového systému, krádeže identity a obchodování s těmito daty.

San Francisco/Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Údajný ruský hacker Jevgenij Nikulin byl zatčen v Praze. | Foto: Policie ČR | Zdroj: Policie

Soud bude rozhodovat podle psychiatrických posudků, které odborníci vytvořili na základě nařízeného pozorování Jevgenije Nikulina v posledních měsících. Loni po svém převozu do Spojených států údajný ruský hacker podle žalobců odmítl lékařskou prohlídku, měl potyčku se svými strážci, a dokonce se pokusil o útěk.

Soudce William Alsup by tak měl mít k dispozici zprávu o psychiatrickém pozorování, kterému se Rus v posledních měsících podrobil. Ten by právě měl určit, jestli je Nikulin v takovém stavu, aby mohl být souzený.

Odtajněná hra o Nikulina: peníze z Ruska měly zajistit lobbing u Pelikána

Číst článek

Podle očitých svědků předstoupil Nikulin v dubnu minulého roku před soud v nedobrém stavu, byl pohublý a bledý. Jednání sledoval pozorně a choval se klidně bez známek agresivity. Na dotaz soudkyně po výši jeho majetku Nikulin odpověděl, že v USA žádný nemá.

Převoz do Ruska nebo 30 let vězení?

Jak řekl Nikulinův obhájce Arkadij Buch specializovanému webu CyberScoop, za jeho klientem do vězení docházeli vyslanci ruské vlády, která se o Nikulinovo vydání z Česka také snažila. Sám údajný hacker podle webu odmítl mluvit o případu i s vlastním právníkem.

Pokud soud uzná Nikulina neschopným soudního procesu, bude obhajoba žádat jeho převoz do Ruska. V Americe hrozí Nikulinovi až 30 let vězení a pokuta v přepočtu přes 22 milionů korun.

Hrad zaplatil právní analýzu na kroky ministra Pelikána. Má zjistit, zda nechyboval v kauze Nikulin

Číst článek

Obvinění se týká kybernetického útoku na tři technologické firmy. Z profesní a sociální sítě LinkedIn měl v roce 2012 ukrást data z více než 167 milionů účtů. Je také obviněn z napadení dvou dalších společností, Dropboxu a Formspring. U obou se napadení dotklo několika desítek milionů účtů.

Napojení na Rusko

Kalifornský federální soud Nikulina obvinil z hackerského útoku, krádeže a spiknutí. Podle obvinění Nikulin získal hesla uživatelů s úmyslem ukradené informace buď prodat, nebo je využít k neoprávněnému přístupu k dalším počítačům a účtům. Sám Nikulin to loni u soudu popřel a řekl, že se cítí nevinen.

Vydání Nikulina do USA nebylo proti právu, potvrdil Kněžínek. Zeman Pelikánovo rozhodnutí kritizoval

Číst článek

Americká média spekulují, zda byl Nikulin napojen na petrohradskou Agenturu pro výzkum internetu. Ta je považována za prodlouženou ruku ruské vlády a je spojována s politickou reklamou zadávanou z Ruska před prezidentskými volbami v USA.

Nikulin byl zatčen v restauraci jednoho z pražských hotelů 5. října 2016 ve spolupráci s americkým Federálním úřadem pro vyšetřování (FBI) na základě amerického zatykače.

Prezident Miloš Zeman v roce 2018 u někdejšího ministra spravedlnosti Roberta Pelikána (ANO) opakovaně lobboval za to, aby Nikulina vydal do Ruska. Ten po sporech s prezidentem oznámil, že v další vládě už nebude. Jeho nástupce, ministr spravedlnosti Jan Kněžínek (ANO) řekl, že neměl důvod se k rozhodnutí svého předchůdce vracet.

Jan Kaliba, och, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme