Nikulin se v USA pokusil o útěk, tvrdí strážci. Soud odložil rozhodnutí o uvalení vazby

Údajný ruský hacker Jevgenij Nikulin, kterého do USA minulý týden vydala Česká republika, se podle svých strážců pokusil o útěk. Kalifornský federální soud, který měl ve středu rozhodnout o jeho případné vazbě, nakonec projednání kauzy odložil, informovala agentura Bloomberg.

San Francisko (Aktualizováno: 21:35 4. 4. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Údajný ruský hacker Jevgenij Nikulin | Zdroj: čt24

Nikulin byl podle svědků dopraven do soudní síně v poutech. Dozorci to zdůvodnili jeho agresivním chováním. Nikulin měl podle agentury Bloomberg 30. března podstoupit lékařskou prohlídku.

Kauza Nikulin. U výslechů byli agenti FBI, tvrdí jeho advokát. Není to pravda, odmítá policie

Číst článek

Prý se ale vzpouzel a došlo na potyčku, po níž se pokusil o útěk. Státní žalobci o tom ve středu informovali soud.

Nikulinova zástupkyně chtěla, aby jejímu klientovi byla pouta odebrána, a svou žádost odůvodňovala tvrzením, že „nevinný obžalovaný má právo na zacházení s úctou a důstojností". Obhajoba také zpochybnila Nikulinovu zdravotní a duševní způsobilost pro další řízení.

Soudkyně nakonec jednání odložila; nový termín zatím nebyl stanoven. Podle agentury Bloomberg by měl soud zasednout do konce dubna.

Přítomnost Nikulina v Česku bylo velké bezpečnostní riziko, byl tu zájem, aby byl převoz zmařen, říká Pelikán

Číst článek

Podle očitých svědků Nikulin předstoupil před soud v nedobrém stavu, byl pohublý a bledý. Jednání sledoval pozorně a choval se klidně bez známek agresivity. Na dotaz soudkyně po výši jeho majetku Nikulin odpověděl, že v USA žádný nemá. Jednání trvalo jen krátce a Rus mluvil prostřednictvím tlumočnice.

Třicetiletý Rus si ve středu měl vyslechnout rozhodnutí o případné vazbě a o možné kauci. Podle zveřejněného obvinění se dopustil průniku do počítačového systému, poškození chráněného počítače, krádeže identity a obchodování s prostředky pro neoprávněný přístup do počítačových systémů.

Nikulin se před soudem v San Franciscu poprvé objevil minulý týden v pátek, krátce po deportaci z Česka, kdy prohlásil, že se cítí nevinen.

Pokud bude odsouzen, hrozí Nikulinovi v USA víc než 30 let vězení a pokuta přesahují jeden milion dolarů (20,6 milionu Kč).

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme