Běloruská armáda se podle Prigožina stane druhou nejlepší na světě. Prý pomůže s výcvikem

Na jednom z oficiálních telegramových účtů Jevgenije Prigožina se objevilo video, které údajně zachycuje šéfa ruské žoldnéřské Wagnerovy skupiny při proslovu ke svým bojovníkům v Bělorusku. Říká v něm, že s jejich pomocí se běloruská armáda stane „druhou nejlepší na světě“. Zároveň naznačuje, že wagnerovci nyní nebudou bojovat na Ukrajině, ale soustředí své síly v Africe. Pravost nahrávky nebylo možné potvrdit, uvedla agentura Reuters.

Aktualizováno Minsk (Aktualizováno: 19:27 19. 7. 2023) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jevgenij Prigožin

Prigožin ve videu údajně říká, že s pomocí wagnerovců se běloruská armáda stane „druhou nejlepší na světě“ | Zdroj: Reuters

Video bylo natočeno po setmění, ale je na něm vidět něco, co připomíná Prigožinův profil, a skupinu mužů, podotkla agentura. Lze na něm rovněž slyšet mužský hlas, který připomíná ten Prigožinův.

Ten ve videu označuje dění na ukrajinské frontě za „ostudu, na které se nemusíme podílet“. „Čekáme na okamžik, kdy se budeme moci ukázat v plném rozsahu. Proto padlo rozhodnutí, že v Bělorusku ještě nějakou dobu zůstaneme,“ dodal s tím, že z běloruské armády vytvoří „druhou nejlepší na světě“.

Běloruská armáda se podle Prigožina stane druhou nejlepší na světě. Prý pomůže s výcvikem

Číst článek

Jedná se o jeden z mála mediálních výstupů Prigožina od vzpoury z konce června, během níž bojovníci Wagnerovy soukromé armády obsadili ruské město Rostov na Donu a v koloně vytáhli na Moskvu.

Na základě dohody, kterou zprostředkoval běloruský vůdce Alexandr Lukašenko, Prigožin vzpouru ukončil a získal možnost přesídlit do Běloruska i se svými bojovníky.

Prigožinově vzpouře předcházela jeho ostrá kritika adresovaná ruskému armádnímu velení kvůli podle něj špatnému vedení války na Ukrajině. Slovy o tom, že z běloruské armády učiní „druhou nejlepší“ narážel Prigožin na hojně citované tvrzení, že ruská armáda je po americké druhá nejsilnější na světě.

Není známo, kolik wagnerovců se v současnosti nachází v Bělorusku. Podle běloruské nezávislé monitorovací skupiny Belaruski Hajun jsou jich v zemi ale nejméně 2000. Minulý týden Minsk dříve potvrdil, že Wagnerova skupina nyní působí v Bělorusku a její „instruktoři“ zde pomáhají běloruské armádě.

Ukrajina, jakož i členské státy NATO, v souvislosti s přesídlením wagnerovců zesílily bezpečnostní opatření na hranicích s Běloruskem.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme