Jezídky převzaly Sacharovovu cenu. Jsou to hrdinky, řekl předseda Evropského parlamentu

Nadja Muradová a Lamíja Adžij Bašárová, aktivistky irácké komunity jezídů, převzaly při slavnostní ceremonii v Evropském parlamentu ve Štrasburku letošní Sacharovovu cenu za svobodu myšlení. Obě zajali bojovníci Islámského státu a udělali z nich sexuální otrokyně. Podařilo se jim ale uprchnout. Obě se pak staly hlasem pronásledované jezídské menšiny.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Muradová a Bašárová převzali Sacharovovu cenu | Zdroj: Reuters

Muradová a Bašárová převzaly Sacharovovu cenu v tradičních krojích na plenárním zasedání Evropského parlamentu. Předseda parlamentu Martin Schulz při předávání obě označil za hrdinky. Evropský parlament udělá podle něj vše, aby zločinci z Islámského státu stanuli před Mezinárodním trestním tribunálem.

„Tato cena je cenou pro všechny ženy a dívky, které se staly oběťmi Daeše,“ řekla ve své řeči Bašárová. Europoslance vyzvala, aby pomohli potrestat zločiny radikálů a jezídům vrátit se do vlasti.

Uprchla ze zajetí Islámského státu. Cenu Václava Havla získala jezídka Nadia Muradová

Číst článek

„Chtěli nám vzít naši čest, ale přišli o svoji,“ uvedla Muradová. Také poděkovala Německu za pomoc, které poskytlo jezídským obětem řádění Islámského státu. Proslov obou žen některé europoslance rozplakal.

Bašárová při útěku přišla o oko

Slavnostní ceremonie se zúčastnili také bývalý šéfredaktor tureckého opozičního deníku Cumhuriyet Can Dündar a vůdce krymských Tatarů Mustafa Džemilev. Oba se dostali do úzkého okruhu nominovaných na Sacharovovu cenu.

Dündar je ve své zemi pronásledován za zveřejnění informací o tureckých dodávkách zbraní syrským povstalcům. Ankara popírá, že by do Sýrie dodala zbraně. Za vyzrazení státního tajemství byl Dündar odsouzen v nepřítomnosti na více než pět let vězení. Džemilev utekl z Krymu do ukrajinského exilu poté, co se dostal do konfliktu s ruskou okupační správou omezující práva jeho krajanů.

Muradová a Bašárová převzali Sacharovovu cenu | Foto: Reuters

Obě ženy se dostaly do zajetí v srpnu 2014 během útoku radikálů z IS na jejich vesnici nedaleko severoiráckého města Sindžáru. Islamisté je následně drželi jako sexuální otrokyně. Muradové i Bašárové se podařilo ze zajetí utéci, Bašárovou ale během útěku zranil výbuch nášlapné miny, při kterém přišla o pravé oko.

Mezi laureáty je i Dubček

Oběma jezídským ženám radikálové z IS zavraždili několik členů rodiny a další drží v zajetí. Podle odhadů OSN bylo teroristy z Islámského státu uneseno a zotročeno přibližně 7000 jezídských žen a dívek. Muradová a Bašárová se staly jejich hlasem.

Muradová již letos získala mezinárodní Cenu Václava Havla za obranu lidských práv, kterou uděluje Parlamentní shromáždění Rady Evropy ve spolupráci s Knihovnou Václava Havla a Nadací Charty 77.

Sacharovovu cenu Evropský parlament uděluje od roku 1988 jako výraz ocenění za podporu lidských práv a základních svobod. Její udělení je spojeno s finanční odměnou ve výši 50 000 eur (1,4 milionu Kč).

Mezi její laureáty patří mimo jiné jihoafrický bojovník za lidská práva a pozdější prezident Nelson Mandela, barmská politička Aun Schan Su Ťij či vůdčí osobnost pražského jara 1968 Alexander Dubček. Loni cenu obdržel vězněný saúdskoarabský bloger Raíf Badáví.

Muradová a Bašárová převzali Sacharovovu cenu | Foto: Reuters

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme