Jezte méně masa, zpomalíte globální oteplování, znělo v EP

Míň masa znamená utlumení tempa globálního oteplování. Pod tímto heslem dnes padl v Evropském parlamentu návrh na omezení spotřeby živočišných potravin. Pomůže to údajně snížit emise skleníkových plynů a zpomalit tak změny klimatu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evropský parlament

Evropský parlament | Foto: Fotobanka stock.xchng, Damian Hoffman

Základní varování, které zaznělo na veřejném slyšení v Evropském parlamentu, bylo, že v Evropě stoupá spotřeba živočišných potravin, což není dobré ani pro klima ani pro lidské zdraví.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zpravodaj ČRo Pavel Novák o kampani za menší spotřebu masa

Odborníci z univerzit a vegetariánských sdružení vyzývali, abych lidé snížili spotřebu masa, protože se na živočišnou výrobu se vynakládá hodně energie a vyprodukuje se mnoho oxidu uhličitého při převážení krmiv i zvířat.

Hospodářská zvířata navíc vyprodukují 37 procent světových emisí metanu, což je ještě dvacetkrát horší skleníkový plyn než CO2. Metan pochází ze zažívacích procesů zvířat a z jejich mrvy. Pro pastviny se také odlesňují rozsáhlé prostory například v Amazonii.

Předseda Evropského parlamentu Jerzy Buzek už na úvod prohlásil, že by domácnosti měly změnit své stravovací návyky a tím snížit produkci masných výrobků. Nejde přitom o výzvu k absolutnímu vegetariánství. Lidé by podle něj mohli nejíst maso jeden den v týdnu, třeba v pátek, jak to říká i křesťanská morálka.

Objevily se ale také hlasy zástupců zemědělců, kteří upozorňují, že je třeba myslet i na ty, jenž jsou na živočišné výrobě existenčně závislí.

McCartney navrhuje bezmasé pondělky

Do kampaně se zapojil zpěvák Paul McCartney, který kvůli tomu přerušil své evropské turné. Mezi koncerty v Hamburku a Berlíně přijel do Bruselu propagovat omezení spotřeby masa pod heslem "Less meat, less heat". Připomněl, že živočišná výroba produkuje víc skleníkových plynů než třeba létání letadly nebo ježdění auty. 37 % metanu a 65 % emisí oxidů dusíku totiž neprodukuje doprava, ale chov hospodářských zvířat.

I když sám je asi neznámějším britským vegetariánem, nechce McCartney nutit k vegetariánství, ale navrhuje zavést bezmasé pondělky. Starostům Londýna a dalších dvaceti evropských měst poslal výzvu, aby zvážili propagaci jednoho dne, kdy by se ve veřejných institucích nepodávalo maso.

"Zkuste se jeden den obejít bez masa. Není to tak těžké, jak si myslíte. Naše kampaň navrhuje pondělí, ale může to být jakýkoli jiný den," prohlásil zakladatel iniciativy MeetFree Monday.

"Jeden den bez masa může snížit množství emisí na jednotlivce asi o tolik, jak by životní prostředí zatížila jízda autem na tisíc mil," doplnil ve své výzvě v Evropském parlamentu někdejší člen Beatles. "Je potřeba čtyřiceti kalorií vytvořených spálením fosilních paliv, aby se vyrobila jedna kalorie skrytá v hovězím mase," nabídl slavný zpěvák další číslo.

Připomněl ještě, že vegetariánství, kterého je živoucí reklamou, pomáhá i lidskému zdraví. Vegetariáni méně trpí cévními chorobami, nádory nebo cukrovkou.

V Belgii už funguje jako dobrý příklad město Gent, kde ve školách a veřejných institucích zavedli bezmasé čtvrtky. Evropský parlament se k iniciativě přidal tím, že dnes se v poslanecké kantýně nepodávají pouze masité pokrmy, ale polovina z nich je vegetariánských.

Pavel Novák, Martin Hromádka, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme