Izraelským prezidentem se stane poslanec Jicchak Herzog. V tajné volbě dostal 87 ze 120 hlasů

Příštím izraelským prezidentem bude dlouholetý poslanec Jicchak Herzog. Do funkce ho v tajném hlasování zvolil Kneset. Současnou hlavu státu Reuvena Rivlina nahradí počátkem července. Bývalý předseda izraelské strany práce Herzog byl ve volbách favoritem a nakonec získal 87 ze 120 hlasů. Porazil také známou sociální aktivistku Miriam Peretzovou. Jeho soupeřku Perecovou volilo 26 zákonodárců.

Jeruzalém Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nově zvolený izrealský prezident Jicchak Herzog | Foto: Ronen Zvulun | Zdroj: Reuters

Šedesátiletý Jicchak Herzog po svém zvolení uvedl, že chce budovat mosty uvnitř izraelské společnosti a propojovat ji i s židovskými komunitami jinde.

Netanjahuova strana právně napadla vznikající koalici. Podle poradkyně je ale výměna premiérů v pořádku

Číst článek

Hodlá prý bojovat proti antisemitismu a nenávisti a chce chránit demokracii v zemi.

Herzog pochází z prominentní izraelské rodiny. Jeho otec Chaim byl šestým prezidentem země, Jicchak funkci na příštích sedm let převezme jako jedenáctý v pořadí.

Prezident má v Izraeli spíše ceremoniální roli. Má také za úkol udržovat jednotu země a být jejím morálním vůdcem.

Vybírá ale i budoucího premiéra, kterého také pověřuje sestavením kabinetu. Izrael po březnových volbách stále nemá novou vládu. Sestavuje ji šéf opozice Jair Lapid, výsledek má oznámit do středeční půlnoci.

Kateřina Schmiedová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme