Jih Afghánistánu se připravuje na ofenzívu NATO, největší od roku 2001

V jihoafghánské provincii Hílmand se schyluje k největší ofenzivě Severoatlantické aliance a afghánských sil od roku 2001, kdy po Američany vedené invazi padlo tehdejší vládní hnutí Taliban. Akce má název "Muštarak", což v paštunštině znamená 'Pospolu' a měla by začít během několika dnů.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vojenské pozorovací stanoviště v jižním Afghánistánu

Vojenské pozorovací stanoviště v jižním Afghánistánu | Foto: 601. skupina speciálních sil

Operace se soustředí na město Mardža, které je poslední velkou baštou Talibanu v provincii Hílmand a také střediskem pro obchodování s drogami-opiem, z čehož jdou peníze Talibanu. Z oblasti kolem města už kvůli tomu odcházejí tisíce vesničanů.

Britský ministr obrany Robert Ainsworth připustil, že koaliční síly musejí počítat s jistými ztrátami. Zároveň ale zdůraznil, že v boji proti radikálům v Afghánistánu nelze spoléhat jen na vojenské prostředky.

Přehrát

00:00 / 00:00

V jihoafghánské provincii Hílmand se schyluje k největší ofenzivě NATO a afghánských sil od roku 2001. Mluvíme s komentátorem Českého rozhlasu Milanem Slezákem.

"Nejde o zabíjení lidí. Tuhle válku nevyhrajeme, když budeme zabíjet členy Talibanu. Zvítězíme, když si získáme obyvatele Afghánistánu," řekl britský ministr obrany.

Jak na Rádiu Česko řekl zahraničněpolitický komentátor Českého rozhlasu - Radiožurnál Milan Slezák, důvodů, proč se o chystané ofenzivě NATO a afghánských sil mluví dopředu, je několik.

"Spojenci tvrdí, že pro ně bude důležité ochraňovat hlavně životy afghánských civilistů, minimalizovat ztráty. Proto byla ofenzíva předem vyhlášena, aby civilisté měli dostatek času na opuštění města Mardža a jeho okolí. A ti to také využívají - tisíce lidí odcházejí pryč. V provincii Hílmand je pro ně zřízen i provizorní tábor," uvedl.

Dalším důvodem je podle Slezáka to, že se počítá s tím, že alespoň část bojovníků Talibanu by včas mohla ještě přejít na druhou stranu, případně složit zbraně.

"Jde ale také o vlivnou vrstvu, což jsou lidé, kteří zatím profitují z toho, že se drží silnější strany. Mezi ně řadím i lidi, kteří profitují z obchodu s heroinem a opiem," přiblížil Slezák.

Ztráty na obou stranách

Terén, ve kterém se bude bojovat, je podle něj velice neschůdný. Připomněl, že město je obklopeno zavodňovacími kanály, což je ideální místo pro to, aby se tam povstalci z Talibanu skryli a zakopali tam těžké zbraně.

"A také tam dávali různé bomby, které budou číhat na vojáky NATO, kteří budou chtít město dobýt. Takže ztráty se zdaleka nebudou týkat jen Talibanců, ale budou bohužel i na straně NATO," dodal.

Společná ofenziva je dvojí test

Ofenziva v Hílmandu bude první rozsáhlou operací koaličních sil od prosince, kdy americký prezident Barack Obama oznámil vyslání dalších třiceti tisíc amerických vojáků do Afghánistánu. Zdůrazňuje se také politický význam společné ofenziva koaličních a afghánských sil.

"Společná ofenziva koaličních a afghánských sil je vlastně test dvojího charakteru. Za prvé, jak se osvědčuje nová taktika a strategie Baracka Obamy v Afghánistánu. A za druhé jde o příležitost prověřit spolupráci západních vojáků s nově budovanou afghánskou armádou," řekl na Rádiu Česko zahraničněpolitický komentátor ČRo Milan Slezák.

Ondřej Černý, Katarína Brezovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme