Jih Evropy ohrožuje vlna horkého vzduchu. Teploty se blíží ke 40 °C

Jih Evropy ohrožují vysoké teploty. Služba Meteo Alarm na sobotu vydala nejvyšší stupeň varování pro osm států. Nejvážnější situace je momentálně na Balkáně a v Maďarsku. V Itálii a ve Španělsku už největší vedra ustoupila, teploty se tam ale stále blíží k 40 stupňům.

Barcelona Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Horko (ilustrační foto) | Zdroj: Reuters

„Tenhle rok je vlna veder horší než obvykle. Je opravdu horko a jsem z toho mrzutá. hádáme se kvůli tomu už i doma,“ řekla Radiožurnálu jedna z obyvatelek katalánské Barcelony.

Vlna horka nazvaná Lucifer i v sobotu vyžene teploty ve Španělsku ke třiceti osmi stupňům. Čtyřicítky budou ve střední Itálii a 37 stupňů hlásí Maďarsko.

Horko v minulých dnech už stálo život několik lidí. Dva lidé zemřeli v Rumunsku a jeden v Polsku. V několika balkánských státech se kvůli suchu a horku šíří lesní požáry.

Velké problémy mají také zemědělci. V Bosně úřady předpokládají jen poloviční úrodu. Italové zase hlásí problémy při sklizni hroznů.

Současná vlna horkého počasí by mohla být nejhorší od roku 2003. Tehdy v Evropě v souvislosti s vedry zemřelo na 20 tisíc lidí. 

Matěj Štýs Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme