Jih Pákistánu zasáhlo silné zemětřesení. Nejméně 15 lidí zemřelo, stovky dalších jsou zraněny

Při silném zemětřesení na jihu Pákistánu v provincii Balúčistán ve čtvrtek zemřelo nejméně 15 lidí. Uvedla to agentura AFP s odvoláním na místní úřady. Zemětřesení udeřilo minutu po půlnoci středoevropského letního času asi 100 kilometrů východně od města Kvéta u západní hranice země. Stovky dalších lidí, které otřesy zasáhly ve spánku uprostřed noci, jsou zraněny.

Kvéta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V oblasti, kde je velmi špatná infrastruktura, pokračují záchranné práce, do nichž se zapojila i armáda s vrtulníky.

„Dosud zemřelo asi 15 až 20 lidí. Bilance zemřelých by se mohla zastavit,“ sdělil agentuře AFP šéf úřadu pro zvládání přírodních katastrof provincie Balúčistán.

Erupce na ostrově La Palma neslábne. Denně ji doprovází desítky zemětřesení, popel dorazil na Kubu

Číst článek

Regionální ministr vnitra hovořil o dvaceti obětech a zhruba 300 zraněných, kteří jsou ošetřováni v místních nemocnicích.

Podle měření Evropského středomořského seizmologického centra (EMSC) mělo zemětřesení sílu 5,7 stupně, epicentrum bylo asi 100 kilometrů východně od provinční metropole Kvéta, v hloubce 10 kilometrů.

Epicentrum je poměrně blízko k povrchu, což zpravidla znamená silnější záchvěvy na povrchu. Podle Americké geologické služby (USGS) mělo sílu 5,9 stupně a epicentrum bylo v hloubce devět kilometrů.

Zemětřesení častá

Nejblíže epicentru je město Harnai, kde žije asi 11 000 lidí.

VIDEO: V Novém Dillí se pod mostem zaseklo letadlo. Podle některých svědků tam je několikátý den

Číst článek

Na twitteru se objevily fotografie a zprávy od místních obyvatel, že se zhroutilo několik domů a v sutinách jsou uvězněny stovky lidí. V oblasti jsou časté domy z hlíny, které otřesy nevydržely a své obyvatele zavalily.

Absence elektrické energie a mobilního signálu komplikuje záchranné operace.

Pákistán leží na hranici indické a euroasijské tektonické desky, zemětřesení jsou tu proto poměrně častá. V říjnu 2015 zemětřesení o síle 7,6 stupně zabilo na 400 lidí.

V roce 2005 si o desetinu stupně silnější zemětřesení vyžádalo téměř 80 000 lidských životů a přes 3,5 milionu lidí přišlo o své domovy.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme