Jih Spojených států zasáhla nadílka sněhu

Prudké sněhové bouře znepříjemňují vánoční svátky lidem na jihu Spojených států. Rozmary počasí už si vyžádaly nejméně patnáct životů. Většinu obětí mají na svědomí dopravní nehody. Američtí meteorologové připisují sněhové bouře a lijáky klimatickému jevu El Niňo.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

sněhová kalamita | Foto: Jan Rosenauer

Nejvíce postiženy jsou státy Oklahoma, Arkansas, Missouri a Nové Mexiko. Nebývalé přívaly sněhu zničily řadu domů a obchodů, ochromily také dopravu. Řada silnic, hlavně v Oklahomě, musela být pro dopravu uzavřena. Podobně se rozhodla i mnohá letiště.

Zima věnovala sněhovou nadílku i státům na severovýchodě USA. Pod bílou peřinou zmizely Main, Massachutses, New York i New Yersey. Hlavní město státu New York Albany má první bílé Vánoce od roku 1945. Naproti tomu státy Louisiana a Texas sužují nebývalé přívaly dešťových srážek.

Klimatický jev El Niňo, při němž se v tropech zahřeje velká část střední a východní části Tichého oceánu, ovlivňuje počasí na celém světě. Podle meteorologů bude vliv El Niňa trvat až do května 2003, což je déle, než se původně předpokládalo.

Martin Hromádka, Olga Baková, Petra Steinerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme