Americký imunolog Fauci: Koronavirus je globální problém, musíme táhnout za jeden provaz

Americká vláda doufá, že na přelomu jara a léta začne ve Spojených státech očkování dětí proti nemoci covid-19. Řekl to pandemický poradce prezidenta Joea Bidena, přední imunolog Anthony Fauci. A zatímco regulační úřad Evropské unie nově schválil třetí typ vakcíny pro dospělé látku od firmy AstraZeneca, Američané vyhlížejí tu od Johnson&Johnson. Podle některých expertů by mohla být zásadním posunem v celosvětovém boji s novým koronavirem.

Od stálého zpravodaje Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vakcína Janssen od firmy Johnson & Johnson, kterou dostali někteří dobrovolníci v klinické studii | Foto: Robin Utrecht | Zdroj: Reuters

Jak Fauci řekl při svém virtuálním vystoupení v Newyorském tiskovém klubu, vakcína Johnson&Johnson sice celkově není tak účinná jako ty od Pfizeru a Moderny, ale během testování stoprocentně zabránila smrtelným případům nebo těm vyžadujícím hospitalizaci.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celou reportáž zpravodaje Jana Kaliby ze Spojených států.

Aplikuje se jen v jedné dávce, snadněji se skladuje i převáží. A je relativně levná.

Ve Spojených státech by podle Fauciho mohla být poprvé použita během února a na první pololetí má vláda nasmlouváno sto milionů dávek, tedy očkování skoro pro třetinu populace. A k tomu dvě už schválené vakcíny.

„Poněvadž je tohle pandemie, tedy globální problém, tak ho nestačí potlačit tady ve Spojených státech. Nebezpečí tu bude, dokud bude na světě hodně případů této infekce. Proto musíme táhnout za jeden provaz a zajistit, aby vakcína byla dostupná i v zemích, které nemají ekonomicky na to, aby si ji samy vyrobily,“ zdůraznil Fauci.

Nové mutace viru

Bidenův poradce to zmínil v souvislosti s novými mutacemi viru, který způsobuje nemoc covid-19. Vakcína od Johnson&Johnson se testovala právě i v Latinské Americe a Jihoafrické republice, kde už se nové mutace rozšířily. Tato očkovací látka tam byla o něco méně účinná než ve Spojených státech.

Vakcína, o které není moc slyšet. Jak funguje jediné jednodávkové očkování proti koronaviru Janssen?

Číst článek

„Tyto mutace nás nutně znepokojují, je potřeba jim věnovat pozornost. Snažíme se být o krok napřed a pracujeme na vylepšených verzích už existujících vakcín. Pokud bychom je museli použít, byly by zaměřené právě na nové mutace. Zvláště proti jihoafrické mutaci, která je nejnepříjemnější,“ prohlásil Fauci.

„Doufám, že se to nestane, ale musíme počítat s tím, že bude potřeba vakcínu proti covidu pravidelně upravovat proti novým variantám jako tu proti chřipce. Můžu říct, že jsme na dobré cestě, jak i tohle zvládnout.“

Dodal, že nejvíc mu nedává spát ta mutace viru, která se zatím neobjevila. A ideální prý bude, pokud se i díky očkování už ani neobjeví.

Jan Kaliba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme