Jihoafrická policie zveřejní podrobnosti o Krejčířově zadržení

Jihoafrická policie musí informovat právníky Radovana Krejčíře o tom, kde je jejich klient. Nařídil jí to tamní soud. Uprchlého českého podnikatele zadržela policie v jeho domě. Podezírá ho z pokusu o vraždu a z únosu. Zatím není jisté, o jaké konkrétní případy jde.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Uprchlý český podnikatel Radovan Krejčíř

Uprchlý český podnikatel Radovan Krejčíř | Zdroj: ČTK

Krejčíř se měl sejít s jihoafrickými policisty ve svém domě v provincii Gauteng. Podnikatel jim prý chtěl předat důležité informace. Situace ale dopadla úplně jinak. Policisté ho zadrželi. Čeho se obvinění konkrétně týkají, zatím není jisté.

Krejčířův právník prý ani neví, jaké policejní oddělení ho zatklo nebo kde jeho klienta drží. Vše mělo být objasněno v nejbližších hodinách. Jihoafrické úřady zveřejní podrobnější informace na tiskové konferenci.

Přehrát

00:00 / 00:00

O Radovanu Krejčířovi mluvil v Ranním interview na Radiožurnálu Karel Randák, bývalý ředitel civilní rozvědky

Jméno Radovana Krejčíře se v poslední době objevovalo v mediích poměrně často. Třeba v souvislosti s nedávným bombovým útokem před jeho podnikem v Johannesburgu, případů bylo ale mnohem víc.

Tamní media spojují Krejčíře s vraždou zhruba 12 lidí. Jsou to hlavně osobnosti jihoafrického podsvětí. Podnikatel to ale odmítá.

„Většina lidí, která je se mnou spojovaná, byli moji kamarádi. A nebo lidé, které jsem nikdy nepotkal, nikdy jsem s nimi nemluvil a neměl jsem s nimi nic do činění,“ řekl v rozhovoru pro Českou televizi.

V posledních dnech se ale podnikatel stáhl do ústraní. Připustil také, že se ho zřejmě někdo pokouší zabít. A to po zmiňovaném bombovém útoku, při kterém zemřeli dva lidé. Krejčíř proto poslal svou rodinu mimo město a sám téměř nevycházel z domu.

Radovan Krejčíř uprchl z Česka v roce 2005, když kriminalisté prohledávali jeho dům. Útočiště našel na Seychelách, odkud odjel o dva roky později do Jihoafrické republiky na falešný pas a snažil se tam získat azyl. V Česku je nepravomocně odsouzen na 11 let za daňové úniky, při nichž připravil stát o více než půl miliardy korun. V JAR je Krejčíř označován za krále podsvětí a spojován je s několika vraždami.

Minulý týden začal soud s jeho blízkým spolupracovníkem obviněným z daňových podvodů. Jihoafrický finanční úřad v této souvislosti obstavil Krejčířův majetek.

Bývalý šéf civilní rozvědky Karel Randák soudí, že situace kolem Krejčíře eskaluje. "Nelze vyloučit, že se z vazby opět dostane, ale myslím, že se tam bude pravidelně vracet a dřív nebo později tam skončí definitivně," odhaduje.

Jihoafrické úřady zatkly Krejčíře v minulosti už čtyřikrát. Nikdy mu ale nic neprokázaly. Teď chtějí podezření důkladně prošetřit.

„Čekáme na to, až ho budeme moct jasně usvědčit. Nechceme ho hned teď postavit před soud, jen proto, aby byl druhý den zase zpátky na svobodě,“ prohlásil jeden z jihoafrických vyšetřovatelů.

Pavlína Nečásková, kap Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme