Jihoafrická prokuratura stáhla žalobu na Radovana Krejčíře. Chybí jí důkazy

Radovan Krejčíř nebude stíhán z účasti na ozbrojené loupeži. Jihoafrická prokuratura totiž stáhla žalobu, kterou na uprchlého českého podnikatele podala. Jihoafrická média už dříve upozorňovala na to, že obžaloba nemá dostatek důkazů.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Radovan Krejčíř

Radovan Krejčíř | Foto: www.rkrejcir.com

Sám Radovan Krejčíř v reakci na dnešní rozhodnutí pro Český rozhlas uvedl, že podobný postup očekával: „Říkal jsem, že tady v podstatě ani žádná kauza není, že to vnímám tak, že je to ztráta času a z peněz daňových poplatníků. Takže to dopadlo, jak jsem předpokládal,“ prohlásil Krejčíř.

Podle obžaloby se Radovan Krejčíř podílel na ozbrojené loupeži, při které vykradla šestice lupičů vloni v říjnu obchod s elektronikou a odnesla si v přepočtu téměř půl milionu korun. Krejčíř se ale hájí tím, že jen „pomáhal příteli získat zpět ukradené peníze“. Tuto verzi chce potvrdit i videozáznamem.

Jméno Radovana Krejčíře skloňují jihoafrická média už od dubna 2007, kdy v Johannesburgu přistál s falešným pasem. Akce, na které se tehdy podílely bezpečnostní složky nejméně pěti zemí, vzbudila velký rozruch. Navíc Česká republika požádala o jeho vydání.

Přehrát

00:00 / 00:00

Případ Radovana Krejčíře sleduje redaktor Robert Mikoláš

Krejčíř ale nakonec v Jihoafrické republice zůstal. Velmi rychle se zorientoval v novém prostředí a stále častěji se začal objevovat ve společnosti mocných mužů jihoafrického podsvětí.

Dostal se tak i do hledáčku místní policie a nakonec byl také obžalován. Nejprve z pojistného podvodu a pak i kvůli údajné účasti na ozbrojeném loupežném přepadení v Pretorii.

Na začátku letošního roku ho soud pustil na kauci a Krejčíř už tehdy prohlásil, že jeho zadržení je pomstou ministra policie, kterého žaloval za razii provedenou v jeho domě.

Jihoafričtí novináři už také tehdy spekulovali, že prokuratura nemá v ruce žádný pádný důkaz, aby mohl být Krejčíř odsouzen. Potvrdilo to i dnešní rozhodnutí, kdy obžaloba svá obvinění stáhla.

Policie se nevzdává

V platnosti tak zůstává pouze jedno obvinění z pojistného obvodu. I v tomto případě se ale zdá, že kauza mizí do ztracena. „To už stáhli tehdy s takovým alibistickým vysvětlením, že je to staženo dočasně, ale všichni víme, že je to staženo navždy, takže ono se to nikdy neobnoví, tato kauza. Protože to také nemělo nic společného s trestným činem,“ tvrdí Krejčíř.

Jihoafrická policie se ale nevzdává, potvrzuje to i zástupce protikorupční jednotky Jestřábů: „Pokud někdo vstoupí na území jiné země, předpokládáme, že se bude řídit tamními zákony. Pan Krejčíř je ale nedodržuje.“

Zatím se ale zdá, že díky svým drahým právníkům zůstane Krejčíř na svobodě. Přesto právní bitva i nadále pokračuje. O vydání Krejčíře totiž usilují české úřady. V České republice je stíhán za majetkové i násilné trestné činy.

Vrchní soud navíc letos potvrdil jeho souhrnný osmiletý trest vězení. Krejčíř ovšem tvrdí, že tento proces bude trvat ještě mnoho let. A on sám pevně doufá, že se do České republiky už nikdy nevrátí.

„Ten soud ještě hlavně vůbec nezačal, to řízení. Takže já nevím, v jakém to je teď stavu. Ale podle vyjádření právníků to bylo tak, že nejprve musí doběhnout to řízení o tom azylu. A teprve pak, pokud to rozhodnutí bude nepříznivé pro mě, může začít toto řízení. Předpokládáme, že to bude trvat ještě třeba pět nebo šest let,“ myslí si Krejčíř.

Robert Mikoláš, kko Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme