Jihoafrický prezident Zuma má do 48 hodin odstoupit. Jinak ho chce jeho strana odvolat

Jihoafrický prezident Jacob Zuma dostal od své vládní strany Africký národní kongres lhůtu 48 hodin, aby odstoupil z funkce. Pokud tak neučiní, bude odvolán. Oznámila to v pondělí jihoafrická veřejnoprávní televize SABC. Zumovu pověst pošramotila řada korupčních skandálů.

Pretoria Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Jihoafrické republiky Jacob Zuma (archivní foto) | Zdroj: Reuters

Kvůli budoucnosti jihoafrického prezidenta Jacoba Zumy se v pondělí konalo několik jednání představitelů Afrického národního kongresu. Vedl je viceprezident a zároveň předseda strany Cyril Ramaphosa.

Budoucnost JAR se škraloupem? Seznamte se s novým předsedou Afrického národního kongresu

Číst článek

Ramaphosa, který loni v prosinci vedení strany převzal po Zumovi, pak podle SABC odjel do prezidentovy rezidence, aby ho o ultimátu osobně informoval.

Zumu provází řada korupčních skandálů. Nejvážnější z nich se vztahuje k renovaci jeho soukromého venkovského sídla na náklady státní pokladny, další obvinění se týkají přijímání úplatků za nákupy stíhaček, hlídkových lodí a zbraní.

Dlouhodobě tak čelí od své strany tlaku, aby rezignoval. Podle dřívějších informací ale svým spolupracovníkům již před časem řekl, že ho budou muset sesadit, pokud ho jako prezidenta nechtějí, neboť on rezignovat nehodlá.

Zumův prezidentský mandát skončí v roce 2019. Africký národní kongres, který má v parlamentu většinu, může podle ústavy prezidenta sesadit takzvaným impeachmentem, nebo formálním vyslovením nedůvěry.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme