Po uvěznění exprezidenta Zumy vypukly v Jihoafrické republice nepokoje. Policisté zatkli přes 60 lidí

Ve dvou jihoafrických provinciích propukly násilné protesty v souvislosti s uvězněním bývalého prezidenta Jacoba Zumy. Dav zablokoval silnice a kriminálníci, kteří využili chaosu, rabovali obchody. Přes 60 lidí bylo zatčeno, informovala v neděli s odkazem na policii agentura AP.

Johannesburg Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policisté zadržují jednoho z protestujících. | Zdroj: Reuters

Zuma tento týden nastoupil do vězení k výkonu 15měsíčního trestu za pohrdání justicí. Násilnosti posléze propukly v jeho domovské provincii KwaZulu-Natal a přes víkend se rozšířily na provincii Guateng, kde leží i Johannesburg, největší město Jihoafrické republiky.

Jihoafrický exprezident Zuma se podvolil zatykači. Bude čelit 15měsíčnímu trestu za pohrdání justicí

Číst článek

Asi 300 lidí postavilo barikády na jedné z hlavních dálnic v tomto městě. Dalších několik set lidí rabovalo a vypalovalo obchody v johannesburských čtvrtích Alexandra a Bramley. V jednom z vypálených obchodů policie objevila tělo 40letého muže a nyní vyšetřuje okolnosti jeho smrti. Nejméně tři strážci pořádku utrpěli zranění, když se snažili rabující zatknout.

Policejní mluvčí agentuře Reuters řekl, že „kriminálníci nebo různí oportunisté se snaží v této době obohatit“. Současný prezident Cyril Ramaphosa v neděli řekl, že pro násilnosti v souvislosti s uvězněním exprezidenta Zumy neexistuje žádné opodstatnění a současné nepokoje „maří naše snahy postavit ekonomiku na nohy“ po pandemii covidu-19.

Stanice BBC na svých internetových stránkách napsala, že uvěznění prezidenta je v Jihoafrické republice nebývalou událostí a že Zumova právní bitva zemi pohltila.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme