Konspirace a hon na čarodějnice, hájí se bývalý jihoafrický prezident Zuma obviněný z korupce

Bývalý jihoafrický prezident Jacob Zuma v pondělí před vyšetřovací komisí odmítl obvinění z korupce. Jde podle něj o součást konspirace, která ho má odstranit z politické scény. Zuma před komisí stanul kvůli vyšetřování, které se zabývá obviněním z rozsáhlé korupce. Té se podle žalobců dopustil během devítiletého působení ve funkci prezidenta, informovala agentura Reuters.

Pretoria Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalý jihoafrický prezident Jacob Zuma u výslechu. | Zdroj: Reuters

Exprezidenta z různých zločinů včetně praní špinavých peněz a přenechávání státních zakázek přátelům viní velký počet svědků, z přijetí úplatku ho nařkl i kontroverzní český podnikatel Radovan Krejčíř, který je v Jihoafrické republice od roku 2013 vězněn. Zuma všechna obvinění odmítá, kauzu označil za hon na čarodějnice.

Volby v Jihoafrické republice vyhrála vládnoucí strana, ale dosáhla nejhoršího výsledku za 25 let

Číst článek

„Pomlouvají mě a označují za krále všech zkorumpovaných,“ uvedl Zuma, podle kterého se ho nepřátelé snaží dostat z politiky posledních 20 let. Komise byla podle exprezidenta ustavena jen proto, aby na něj „něco našla“.

Zuma, který byl hlavou státu od roku 2009, kvůli korupčním aférám odstoupil z prezidentského úřadu pod tlakem vlastní strany Africký národní kongres (ANC) loni v únoru. Na jihoafrické politické scéně se pohybuje už od 90. let. Agentura AP s odvoláním na jihoafrickou analytičku uvedla, že by vyšetřování mělo pomoci odhalit rozsah korupce a že může vést k obvinění z trestného činu.

Zkoumaná obvinění se týkají Zumových vazeb na indickou podnikatelskou rodinu Guptů. Exprezident podle vyšetřovatelů rodině zajišťoval státní zakázky a někteří z jejích členů ovlivňovali vládní schůzky. Rodina Guptů veškerá obvinění odmítá. Když ale Zuma v prezidentské funkci skončil, členové rodiny z Jihoafrické republiky odjeli. Zuma během pondělní výpovědi uvedl, že ani on, ani Guptové nikdy žádný zákon neporušili. Členy této indické rodiny označil za přátele.

Politický analytik ze Západokapské univerzity Ralph Mathekga varoval, že Zuma se během výpovědi pokusí obrátit pozornost k jiným a zveřejní informace, které do korupčních skandálů zapletou i další jihoafrické politiky. Sedmasedmdesátiletý politik bude před komisí vypovídat celý týden, přelíčení se vysílá v jihoafrické televizi živě. V předvečer svého prvního vystoupení umístil na twitter video, ve kterém paroduje kritiku a prozpěvuje si „Zuma musí padnout“.

Exprezident za svou politickou kariéru čelil mnoha skandálům. V roce 2005 byl odvolán z funkce viceprezidenta kvůli podezření z rozsáhlé korupce v aféře obchodu se zbraněmi, kvůli které tento rok už několikrát stanul před soudem.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme