Jihoafrická republika nejspíš Radovana Krejčíře do Česka nevydá

V Jihoafrické republice dál projednávají českou žádost o vydání Radovana Krejčíře. Uprchlý Čech si tam odpykává pětatřicetiletý trest odnětí svobody, mimo jiné za únos a mučení. V Česku ho v nepřítomnosti odsoudili na 15 let kvůli půlmiliardovému daňovému úniku, tunelování společnosti Čepro nebo za přípravu vraždy celníka.

Johannesburg Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Radovan Krejčíř u jihoafrického soudu (snímek z 2. 12. 2013) | Foto: Robert Mikoláš

V současnosti je šance, že by JAR Krejčíře vydala, minimální. Uprchlík je totiž za mřížemi a podle jihoafrických zákonů si musí nejprve odpykat uložený trest. Navíc čelí dalším obviněním a různé soudy projednávají ostatní jeho kauzy, informoval Radiožurnál.

Krejčíře rozčílila zpráva o spolupráci s policií. Nemusím se vykupovat práskáním, vzkázal

Číst článek

Nejsledovanější je v současnosti proces, v němž je obžalován z vraždy Libanonce Sama Issy, za což mu hrozí doživotí. A podobné to zřejmě bude i v dalších kauzách, podle jihoafrické policie je totiž zapleten i do dalších násilných trestných činů, včetně vražd německého obchodníka s automobily Uwe Gembally, majitele striptýzových barů Lollyho Jacksona nebo pokusu o vraždu vyšetřovatele Paula O´Sullivana. Sám Krejčíř ale jakoukoli vinu popírá.

Krejčíř údajně plánoval další útěk z vězení. Podle jihoafrických médií měl při útěku použít policejní oblečení, pomoci mu pak měli podplacení policisté. Některá média v této souvislosti teď uvádí, že policisté kvůli této bezpečnostní hrozbě Krejčíře převezli do nejpřísněji střežené věznice v Jihoafrické republice v Kokstadu, která je od Johannesburgu vzdálená 700 km, což je asi deset hodin jízdy autem.

V tomto zařízení s označením C-MAX je však už od konce roku 2015, protože ale soudy projednávají několik jeho kauz, tak musí být vždy s několikadenním předstihem převážen do míst, která jsou poblíž daného soudu, ať už v Johannesburgu nebo v Pretorii.

Radovan Krejčíř si ale na věznici Kokstad dlouhodobě stěžuje. Podle něho tam panují nehumánní podmínky, v cele je prý zima a prach, což se negativně podepisuje na jeho zdraví. Proto žádá o přemístění, a to i kvůli tomu, že - jak sám uvádí - nemá kontakt s právníky a nemůže vídat svou dceru.

Radovan Krejčíř je ale už z jednoho pokusu o útěk obžalován. Tento plán vyšel najevo přesně před rokem a ze spoluúčasti, resp. přípravy tohoto útěku je obviněna právě i Krejčířova jihoafrická přítelkyně, bývalá playmate Marissa Christopherová, která je matkou jeho dcery.

Podle policie byli do útěku zapleteni dozorci i několik ozbrojených mužů, kteří měli přepadnout věznici a vysvobodit Krejčíře. Radovan Krejčíř ale tvrdí, že nic takového neplánoval, že je obětí spiknutí. Jihoafrická policie naopak říká, že útěků už plánoval několik, jednou dokonce i za pomoci vrtulníku.

Robert Mikoláš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme