Jihoafrická vláda poslala do ulic vojáky, chce uklidnit nepokoje po uvěznění exprezidenta Zumy

Vláda Jihoafrické republiky v pondělí vyslala do ulic armádu, a to ve snaze zmírnit násilné protesty po uvěznění bývalého prezidenta Jacoba Zumy. Nepokoje propukly minulý týden v Zumově domovské provincii KwaZulu-Natal, o víkendu se rozšířily i do provincie Guateng, kde leží největší město země Johannesburg. Přes 200 protestujících policie zatkla, nejméně šest lidí zemřelo.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nepokoje v Jihoafrické republice po uvěznění exprezidenta Zumy. | Zdroj: Reuters

V pondělí se na sociálních sítích objevily záběry z obchodního centra v Pietermaritzburgu v KwaZulu-Natal, kde je vidět požár, zatímco lidé rabují obchody. Podle BBC někteří protestující reagovali na gumové projektily policie palbou z vlastních střelných zbraní.

Po uvěznění exprezidenta Zumy vypukly v Jihoafrické republice nepokoje. Policisté zatkli přes 60 lidí

Číst článek

Devětasedmdesátiletý Zuma byl na konci června odsouzen ústavním soudem k 15 měsícům ve vězení za pohrdání justicí. Nereagoval totiž na většinu předvolání k výpovědi, které se týkaly případů korupce z doby, kdy byl u moci. Minulý týden se exprezident podvolil zatykači.

V neděli pochodovali protestující také centrem Johannesburgu. Ozbrojeni byli například železnými tyčemi, golfovými holemi, ale i větvemi.

„Vojáci byli nasazeni, aby potlačili nepokoje, které ovládli obě provincie v posledních několika dnech,“ uvedli zástupci jihoafrické armády. Proti protestům se vyjádřil i současný prezident Cyril Ramaphosa, podle něhož neexistuje pro násilnosti žádné opodstatnění.

Zuma doufá, že ústavní soud na následujícím jednání rozsudek zruší nebo alespoň sníží. Právní experti však tvrdí, že jeho šance na úspěch jsou malé. Podporovatelé bývalého prezidenta tvrdí, že se stal obětí politické kampaně spojenců současného prezidenta Ramaphosy.

piv Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme