Jihoafrická republika nedala zelenou Sputniku V. Žádá více informací k bezpečnosti vakcíny

Jihoafrický lékový regulátor SAHPRA odmítl registrovat ruskou vakcínu proti covidu-19 Sputnik V. Překážkou ke schválení žádosti jsou podle něj některé bezpečnostní obavy, na které mu výrobce nebyl schopen odpovědět. Uvedla to agentura Reuters, podle které se úřad odvolal na neúspěchy dříve vyvíjených vakcín proti HIV, které využívaly podobnou technologii jako ruský preparát.

Pretoria Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruská vakcína Sputnik V

Sputnik V zatím neschválila Světová zdravotnická organizace či Evropská agentura pro léčivé přípravky | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Podle květnové studie v odborném časopise The Lancet se dříve ohlášená účinnost vakcíny na úrovni 91,6 procenta odvíjí od úpravy protokolu, která ovšem nebyla veřejnosti vysvětlena. Žurnál uvedl, že předběžné výsledky třetí fáze klinických testů ruské vakcíny Sputnik V přinášejí vícero důvodů k vážným obavám kvůli nedostupnosti dat, nejasnosti v pravidlech klinické studie i zjevným nesrovnalostem v nahlášených výsledcích.

Plné nemocnice, potíže se zásobami kyslíku, rekordní počty úmrtí. Rusko zažívá nejsilnější vlnu covidu

Číst článek

Ruská vakcína využívá dva nepatogenní viry, konkrétně dva upravené lidské adenoviry jako vektory neboli nosiče genetické informace. Adenoviry, které jinak způsobují mírné respirační onemocnění, jsou ve vakcínách geneticky upraveny, aby se nemohly množit.

Jihoafrický regulátor uvedl, že má obavy z bezpečnosti jednoho typu adenoviru, který preparát obsahuje. Stejný typ podle úřadu obsahovala i jedna z testovaných vakcín proti HIV, po které u mužů zůstávalo vysoké riziko, že se nemocí nakazí. SAHPRA proto výrobce ruské vakcíny požádal o data potvrzující bezpečnost vakcíny, ale tvůrci Sputniku V mu neposkytli dostačující odpověď.

V JAR je schválená vakcína AstraZeneca, preparát firmy Johnson & Johnson a očkovací látka společností Pfizer/BioNTech.

Sputnik V se kromě Ruska používá v řadě dalších zemí na různých kontinentech. Povolení pro nouzové použití dostal i v Maďarsku a v Srbsku, ačkoli Světová zdravotnická organizace (WHO) či Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) vakcínu zatím neschválily. Rusko opakovaně odkládá inspekce EMA, které jsou přitom nezbytné pro registraci preparátu. V rozhovoru se serverem RBK to na začátku října řekl velvyslanec EU v Moskvě Markus Ederer.

Brazilský úřad pro kontrolu léčiv Anvisa v dubnu zamítl žádosti brazilských států o dovoz Sputniku V kvůli nedostatku údajů, které by garantovaly jeho bezpečnost, kvalitu a účinnost. Pak se ale vyslovil pro schválení dovozu ruské vakcíny.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme