Jihoafrická republika chce vakcíny od AstraZeneca prodat, nebo vyměnit. Mají podle ní nízkou účinnost

Jihoafrická republika zřejmě prodá nebo smění milion dávek vakcíny proti covidu-19, kterou obdržela od společnosti AstraZeneca. Podle jihoafrických orgánů tento preparát prokázal velmi malou účinnost v případě místní mutace viru. Země chce začít očkovat látkou od společnosti Johnson & Johnson, uvedla agentura AP.

Johannesburg Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vakcína od společnosti AstraZeneca

Jihoafrická republika zřejmě prodá nebo smění milion dávek vakcíny proti covidu-19, kterou obdržela od společnosti AstraZeneca (ilustrační foto) | Foto: Sultan Mahmud Mukut | Zdroj: Reuters

Jihoafrický ministr zdravotnictví Zweli Mkhize uvedl, že prodej je jednou z možností, jak naložit s vakcínou firmy AstraZeneca. „Nebo ji můžeme směnit za jinou vakcínu, jednáme s (programem OSN) Covax či s (australským očkovacím programem) AVATT,“ uvedl ministr.

Koronavirus zmutoval i v Jihoafrické republice. ‚Jedná se o jinou mutaci než v Británii,‘ tvrdí epidemioložka

Číst článek

Na rozhodnutí ale není mnoho času. Dodaný preparát má podle agentury AP expirační dobu na konci dubna.

Se závěry jihoafrických úřadů o nízké účinnosti vakcíny firmy AstraZeneca se neztotožnily Velká Británie či Francie.

Odborníci Světové zdravotnické organizace (WHO) ve středu oznámili, že preparát je bezpečný a účinný i v případě jihoafrické mutace koronaviru. Jihoafrické testy se údajně uskutečnily na příliš malém vzorku osob a trvaly krátkou dobu.

JAR obdržela od indického výrobce Serum Institute of India milion dávek vakcíny, kterou vyvinula Oxfordská univerzita s britskou farmaceutickou společností. Dalších 500 000 dávek má JAR u výrobce rezervovaných.

Jihoafrická vláda nyní sází na preparát firmy Johnson & Johnson, u které objednala devět milionů dávek. „Vakcína od Johnson & Johnson prokázala, že je účinná proti (jihoafrické) mutaci 501Y.V2,“ uvedl ministr zdravotnictví.

‚Vymkla se kontrole.‘ Nakažlivější mutace covidu-19 se šíří jihem Anglie, evropské státy zavádějí omezení

Číst článek

Podle něj by země tímto preparátem, který však stále čeká na souhlas místního lékového regulátora, mohla zahájit očkování začátkem příštího týdne. Pro vytvoření imunity stačí u této vakcíny jedna dávka. Další výhoda preparátu spočívá v tom, že ho může vyrábět i jedna místní firma.

Vláda chce prioritně očkovat zdravotnický personál. Do konce roku úřady chtějí podat vakcínu 70 procentům populace. O dodávce dalších vakcín jedná s firmou Moderna či ruskými a čínskými výrobci.

JAR, která má zhruba 58 milionů obyvatel, vykazuje nejvyšší počty nakažených na celém africkém kontinentu. V zemi je nyní dominantní místní mutace viru. Od začátku epidemie se nákaza koronavirem prokázala u 1,5 milionu lidí, z nichž 47 000 zemřelo.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme