Jihoafrické věznice ovládá násilí, k přežití pomáhají peníze

Jihoafrické věznice patří k nejhorším na světě. Život v nich de facto ovládají a řídí gangy odsouzených zločinců, nemluvě o nelidských podmínkách, které v nich panují. A do věznic s nejhorší pověstí se v případě odsouzení mohou dostat jak paralympijský vítěz Oscar Pistorius, tak uprchlý Čech Radovan Krejčíř.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vězení, mříž (ilustrační foto) | Foto: Vězeňská služba ČR

„Jsou přeplněné, špinavé, podmínky v nich jsou nelidské. Záchody jsou permanentně ucpané, sprchy nefungují a rozbitými okny dovnitř pořád fouká. Dodržování lidských práv prostě neexistuje,“ říká 45letý podsaditý muž, který se před lety ocitl za zdmi jednoho z nejhorších vězení v Jižní Africe, Diepkloof u Johannesburgu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž natočil v jihoafrické věznici zvláštní zpravodaj Českého rozhlasu Robert Mikoláš

Jméno z obav o bezpečnost zvláštnímu zpravodaji Českého rozhlasu Robertu Mikolášovi nechce prozradit:

„V cele pro čtyřicet lidí jich je osmdesát. A po čtvrté hodině odpoledne, když zamknou dveře, kdokoli tě může zabít. Můžeš křičet, řvát, nikdo nepřijde a nepomůže. V jedné cele pak jsou vždy tak dva tři bílí, zbytek jsou černoši či jiní Afričané. A podobné je to i se strážci, běloši tvoří jen 10 procent. Zkorumpovaná je ale většina z nich,“ dodává.

Diepkloof, druhá nejhorší věznice po Kapském Městě

V současnosti si v celkem 240 jihoafrických nápravných zařízeních odpykává trest na 156 tisíc odsouzených mužů, žen i mladistvých. K nejobávanějším pak patří po věznici v Kapském Městě právě i Diepkloof.

„Podmínky, korupce, drogy, které jsou uvnitř. Ve vězení se prodává víc drog než venku na ulici. Z jedné cely si je posílají do druhé, po provaze. Podílejí se na tom všichni. Je to prostě jen a jen o penězích,“ líčí další zkušenosti ze života za mřížemi.

A pokud prý člověk má dost finančních prostředků, může si dovolit, co chce. A hlavně dokáže přežít:

„Pravdou je, že když máš peníze, vyhneš se tomu, aby tě někdo zavraždil. Ale to je podobné všude ve světě. A pokud se do vězení dostane někdo známý, o to víc je potřebuje. Takže si myslím, že třeba Radovan Krejčíř by si to zaplatil. Tedy že by ve vězení uměl přežít. Spadeno na něho však může mít hodně lidí,“ říká bývalý vězeň z Diepkloofu.

Soud v Johannesburgu, kde se projednává případ uprchlého Radovana Krejčíře | Foto: ČTK

Zvětšit mapu

Robert Mikoláš, mkp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme