Jihoafrický arcibiskup Desmond Tutu se stahuje z veřejného života

Jihoafrický arcibiskup Desmond Tutu, jeden ze známých bojovníků proti apartheidu, odchází z veřejného života. Tomuto jihoafrickému nositeli Nobelovy ceny míru je dnes 79 let. Podle jeho vlastních slov se mu odchází lehce.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jihoafrická republika

Jihoafrická republika | Foto: CIA

„Jsem rád, že mohu odejít ze scény, protože vůdci další generace jsou opravdu kompetentní lidé,“ říká arcibiskup Desmond Tutu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jihoafrického arcibiskupa Desmonda Tutu na Rádiu Česko představil Milan Slezák, zahraničněpolitický analytik Českého rozhlasu.

„Můžeme říci, že si bývalý bělošský režim Jižní Afriky vytvořil sám svého vlastního nepřítele, protože kdyby se nebyl zasadil o rasovou segregaci ve školství, tak by Desmond Tutu působil jako učitel. Protože to ale kvůli těmto zákonům nebylo možné, tak se rozhodl, že odejde a bude věnovat práci v církvi. V církvi potom postupně stoupal, až se stal v roce 1986 jako arcibiskup v Kapském městě první černošskou hlavou jihoafrické anglikánské církve,“ popsal životní cestu Desmonda Tutu zahraničněpolitický analytik Českého rozhlasu Milan Slezák.

„Bojoval proti apartheidu, ne protože to je nadvláda bílých, ale že to je něco, co se příčí jeho pojetí křesťanského učení. To byl základ, ze kterého vycházel. Protože se téměř vždycky choval tak, že v něm lidé mohli vidět vzor, tak ho respektovali jak černí, tak bílí. Všeobecně si potom získal uznání i za hranicemi Jižní Afriky,“ dodává Slezák.

Boj proti apartheidu v JAR získává na intenzitě v 80. letech. Při různých nepokojích a demonstracích byly zabity desítky lidí. Poslední bělošský prezident F.W. de Klerk nakonec 16. listopadu 1989 zrušil rasovou segregaci, povolil Africký národní kongres a souhlasil s konáním všeobecných voleb v roce 1994. Po nich do úřadu nastoupil Nelson Mandela.

Helena Berková, Lenka Rafaelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme