Jihoafrický prezident Thabo Mbeki podal demisi

Prezident Jihoafrické republiky Thabo Mbeki po sobotní výzvě Afrického národního kongresu ohlásil rezignaci. Šestašedesátiletému Mbekimu by vypršel druhý prezidentský mandát příští rok v dubnu. Vládní strana vyzvala Mbekiho k demisi poté, co justice smetla ze stolu korupční kauzu Jacoba Zumy, šéfa strany a nyní už téměř jistého Mbekiho nástupce v prezidentském úřadě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Thabo Mbeki | Zdroj: ČTK

Mbeki se podle jeho kritiků prostřednictvím soudu zasazoval o odstranění Zumy z veřejného života. To by mu mohlo zajistit příští rok znovuzvolení. Mbeki ale v televizním projevu popřel, že by jakkoliv do procesu zasahoval a podpořil budoucí vedení země.

Už dnes by měl vybrat parlament Jihoafrické republiky prozatímního prezidenta, který bude vést zemi do jarních voleb. Podle agentury AP se této funkce nejpíše ujme šéfka dolní komory parlamentu Baleka Mbeteová. V úvahu připadá ale i současná viceprezidentka.

Odchod ministrů nakloněných Mbekimu z vlády ovšem může vést také k pádu kabinetu, rozpuštění parlamentu a předčasným volbám.

Jan Prokeš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme