Jihoafrický soud, který rozhoduje o trestu pro Krejčíře, přerušila bombová hrozba

Soud v Johannesburgu, který dnes měl rozhodnout o výši trestu pro Radovana Krejčíře za únos a pokus o vraždu, byl kvůli bombové hrozbě odpoledne přerušen. Všichni přítomní za eskorty policistů opustili soudní síň. Proces by měl pokračovat zítra.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Radovan Krejčíř u soudu (foto z prosince 2013)

Radovan Krejčíř u soudu (foto z prosince 2013) | Zdroj: ČTK

Soud Radovana Krejčíře uznal vinným už loni, verdikt o výši trestu ale kvůli několika odkladům nepadl. Také dnes se Krejčíř snažil všemi možnými prostředky o jeho odložení, soudce to ale odmítl. Po jedné hodině odpoledne jeden z policistů v soudní síni požádal soudce o odročení procesu kvůli hrozbě, že v budově je bomba.

Bezpečnostní síly postupně evakuovaly celou soudní budovu. Policisté pak začali prohledávat právě místnost, kde probíhal proces s Radovanem Krejčířem. Líčení by mělo pokračovat zítra ráno v deset hodin.

Přehrát

00:00 / 00:00

Soudní proces s Radovanem Krejčířem v Johannesburgu přerušila bombová hrozba. Přímo z místa se s podrobnostmi přihlásil redaktor Robert Mikoláš

Krátce před vyhlášením poplachu si Krejčíř opět soudu stěžoval, že ho bolí ruce, na kterých má pouta. Již dopoledne žádal o jejich uvolnění. Poukázal přitom na to, že jako jediný z dalších pěti odsouzených v této kauze je před soudem spoutaný.

Soudce Colin Lamont to ale zamítl s tím, že jde o bezpečnostní opatření. „Pokud bezpečnostní služba říká, že je musíte mít, tak je musíte mít,“ prohlásil.

Krejčíř hned v úvodu obvinil soudce z podjatosti, během procesu se prý choval neférově a předem ho považoval za vinného. Lamonta nařkl také z konspirace a žádal jeho výměnu.

K soudu se dnes Krejčíř dostavil bez právního zástupce, protože jeho nový advokát prý kvůli jinému případu neměl čas. Požádal proto poprvé o tlumočníka a odložení vynesení rozsudku na zítřek. Podle soudce ale Krejčíř už od loňska znal termín jednání a měl tedy dost času najít si vhodného právníka.

Radovan Krejčíř také uvedl, že bez překladatele není schopen v angličtině popsat informace o svém zdravotním stavu. V této souvislosti řekl, že už je dva roky psychicky týrán. Stěžoval si také na špatné podmínky věznice v Kokstadu, kam byl v prosinci přemístěn. Tvrdí, že musí užívat hodně léků.

Jihoafrické televizní i rozhlasové stanice od rána vysílaly zprávy o procesu Radovana Krejčíře a zároveň připomínaly všechny jeho kauzy. Všímají si i skutečnosti, že se dnes před soudcem obhajuje sám, bez právníků.

Přehrát

00:00 / 00:00

Dění v soudní budově reportážní formou zaznamenal přímo na místě zpravodaj ČRo Robert Mikoláš

Podle jihoafrické policie se Krejčíř už několikrát pokusil o útěk. Před dnešním líčením byl převezen do věznice u Pretorie. Krátce nato ale u něj v cele našla stráž pod polštářem skrytý mobil.

Krejčíř také údajně hrozil smrtí soudci Colinu Lamontovi, který má proto 24hodinovou ochranku. Krejčíře pak v soudní síni vždy hlídá speciální, více než dvacetičlenná ozbrojená jednotka.

Náklady na bezpečnost se vyšplhaly na téměř tři miliony randů, tedy více než 4,5 milionu korun. Jihoafrické noviny označují tuto částku za astronomickou, navíc zdaleka ne konečnou.

Spolu s Krejčířem je obviněno z únosu a pokusu o vraždu dalších pět mužů, mezi nimi i dva policisté. Tento proces je prvním ze čtyř s uprchlým Čechem, který je obžalován z dalších trestných činů. V Jihoafrické republice je proto stále častěji slyšet, že by bylo nejlepší, kdyby úřady poslaly Krejčíře zpět do Česka.

Radovan Krejčíř se stal hvězdou titulních stran jihoafrických novin | Foto: Robert Mikoláš

Radovan Krejčíř se stal hvězdou titulních stran jihoafrických novin | Foto: Robert Mikoláš

Robert Mikoláš, Anna Jadrná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme