Jihoafrický soud Radovana Krejčíře do Česka nevydá

Jihoafrická republika nevydá Radovana Krejčíře k trestnímu stíhání do Česka. Takový verdikt v pátek vynesl soud v Johannesburgu. Český podnikatel, který v Česku čelí obvinění z majetkové i násilné trestné činnosti, je v Jihoafrické republice od 21. dubna 2007. Přicestoval tam na falešný pas ze Seychelských ostrovů.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Radovan Krejčíř

Radovan Krejčíř | Zdroj: ČTK

Jeden z argumentů soudce bylo, že mnoho z činů, kvůli kterým je podnikatel stíhán v České republice, není v Jihoafrické republice trestných. Informoval o tom reportér České televize Dalibor Bártek, který jednání v Johanessburgu sledoval. Právník, který zastupuje české úřady, nechtěl verdikt nijak komentovat

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportér České televize Dalibor Bártek pro ČRo o zdůvodnění verdiktu

Krejčíř rozsudek uvítal. "Mám dvě zprávy pro Českou republiku. Jednu dobrou pro všechny slušné lidi, mezi které se považuji i já, a to je ta, že spravedlnost existuje. Pak jednu špatnou zprávu pro všechny darebáky a zkorumpované politiky, a to je ta, že pravda se stejně jednou ukáže a na každého jednou dojde," řekl.

Státní zástupce Jihoafrické republiky si nechal lhůtu k odvolání. Pokud tak učiní, bude o případném vydání Radovana Krejčíře rozhodovat soud vyšší instance.

Mluvčí ministerstva spravedlnosti Zuzana Kuncová rozhodnutí jihoafrického soudu v oficiálním prohlášení potvrdila. České ministerstvo spravedlnosti dnešní prvoinstanční verdikt označilo za rozhodnutí nezávislého soudu svrchovaného státu, které ministerstvu nepřísluší hodnotit.

Kuncová Českému rozhlasu také připomněla, že v rámci vydávacího řízení poskytla Česká republika jihoafrické straně plnou součinnost, učinila vše, aby vyšla v mezích svého právního řádu vstříc požadavkům jihoafrické strany, a je připravena tak činit i nadále.

Krejčíře zadržela policie v Johannesburgu na žádost České republiky už 21. dubna loňského rooku. Přes Madagaskar tam přiletěl ze Seychelských ostrovů, kde dosud žil. V Česku je stíhán za řadu majetkových trestných činů i za některé činy násilné. V rozhovoru v Johannesburgu ve druhé polovině května veškerá obvinění popřel a uvedl, že jeho stíhání v České republice je politicky motivované.

Milan Kopp, Silvie Burjanková, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme