Jihoafrický soud zamítl všechny Krejčířovy stížnosti proti procesu

Radovan Krejčíř dnes u soudu v Johannesburgu řekl, že se cítí nemocen, a požádal o předvolání psychiatra, psycholožky a lékařky, kteří by to dosvědčili. Mluvil prostřednictvím tlumočnice, kterou si v pondělí vyžádal. I tentokrát se ale zastupoval sám, údajně proto, že správa vězení mu nepovolila zatelefonovat advokátovi. Také dnes má Krejčíř pouta na rukou i nohou.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Radovan Krejčíř u jihoafrického soudu (snímek z 13. ledna 2016)

Radovan Krejčíř u jihoafrického soudu (snímek z 13. ledna 2016) | Zdroj: ČTK

Soudce Colin Lamont má dnes vynést verdikt o výši Čechova trestu za pokus o vraždu a únos a za pokus o držení drog. Všechny Krejčířovy žádosti proti procesu zamítl.

Žalobce žádá pro Krejčíře a dalších pět mužů dohromady 28 let vězení. Soudce se prokurátora několikrát ptal, proč nenavrhuje vyšší tresty.

V soudní síni opět platí nejpřísnější bezpečnostní opatření. Na rozdíl od pondělí dnes novináři nemohou používat mobilní telefony, tablety nebo počítače.

Krejčíř v soudní síni prohlásil, že posledních 27 měsíců, které strávil ve vězení v izolaci, se neblaze podepsalo na jeho duševním a fyzickém zdraví. Odmítl svůj stav upřesnit s tím, že nezná odbornou terminologii a že se to má soud dozvědět od jeho ošetřujících lékařů nebo ze spisu.

Soud uznal loni v srpnu Krejčíře vinným z únosu a mučení Bhekiho Lukheleho, bratra drogového dealera, který zmizel i s 25 kilogramy pervitinu určeného údajně pro Krejčíře. Krejčíř v minulosti vinu opakovaně odmítl. Jedná se o jeho první odsouzení v JAR, kde je obžalován v několika různých případech, v nichž jde mimo jiné o vraždy.

Potom si Krejčíř vyžádal přerušení dopoledního jednání, aby si mohl lépe připravit další argumentaci. Soudce mu vyhověl.

Radovana Krejčíře uznal soud vinným už loni, verdikt o výši trestu ale kvůli několika odkladům nepadl. Také včera se Krejčíř snažil všemi možnými prostředky o jeho odložení. Odpoledne pak bylo jednání přerušeno kvůli bombové hrozbě. Bezpečnostní síly postupně evakuovaly celou soudní budovu.

Krejčíř si včera soudu stěžoval, že ho bolí ruce, na kterých má pouta. Poukázal přitom na to, že jako jediný z odsouzených v této kauze je v soudní síni spoutaný. Soudce Lamont to ale zamítl s tím, že jde o bezpečnostní opatření.

Krejčíř žije v JAR od roku 2007. Přesídlil tam ze Seychel, kam utekl o dva roky dříve před policejním vyšetřováním v Česku. V Jihoafrické republice požádal o azyl, což ale komplikuje českou žádost o jeho vydání. Až do vyřešení azylového řízení totiž nemůže být kvůli uprchlickému statusu deportován. Ve vlasti byl mezitím odsouzen k 10,5 roku vězení za více než půlmiliardový daňový únik.

Lamonta obvinil Krejčíř v pondělí z podjatosti, během procesu se prý choval neférově a předem ho považoval za vinného. Nařkl soudce z konspirace a žádal jeho výměnu.

K soudu se včera Krejčíř dostavil bez právního zástupce, protože jeho nový advokát prý kvůli jinému případu neměl čas. Požádal proto poprvé o tlumočníka a odložení vynesení rozsudku. Podle soudce ale Krejčíř už od loňska znal termín jednání, a měl tedy dost času najít si vhodného právníka.

Radovan Krejčíř také uvedl, že bez překladatele není schopen v angličtině popsat informace o svém zdravotním stavu. V této souvislosti prohlásil, že je už dva roky psychicky týrán. Stěžoval si také na špatné podmínky věznice v Kokstadu, kam byl v prosinci přemístěn. Tvrdí, že musí užívat hodně léků.

Radovan Krejčíř se stal hvězdou titulních stran jihoafrických novin | Foto: Robert Mikoláš

Podle jihoafrické policie se Krejčíř už několikrát pokusil o útěk. Údajně také hrozil smrtí soudci Colinu Lamontovi, který má proto 24hodinovou ochranku. Krejčíře pak v soudní síni vždy hlídá speciální, více než dvacetičlenná ozbrojená jednotka.

Náklady na bezpečnost se dosud vyšplhaly na téměř tři miliony randů, tedy více než 4,5 milionu korun. Jihoafrické noviny označují tuto částku za astronomickou, navíc zdaleka ne konečnou.

Spolu s Krejčířem je z únosu a pokusu o vraždu obviněno dalších pět mužů, mezi nimi i dva policisté. Uprchlý Čech je obžalován i z dalších trestných činů, tento proces je jen prvním ze čtyř. Také proto se v Jihoafrické republice stále častěji ozývají hlasy, že by bylo nejlepší, kdyby úřady poslaly Krejčíře zpět do Česka.

Kauza Radovan Krejčíř | Foto: Český rozhlas

Robert Mikoláš, ČTK, ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme