Jihoafrický ústavní soud poslal exprezidenta Zumu na 15 měsíců do vězení. Pohrdal podle něj justicí

Jihoafrický ústavní soud v úterý uznal bývalého prezidenta Jacoba Zumu vinným z pohrdání justicí a odsoudil ho k 15měsíčnímu vězení. Zuma, který stál v čele země devět let do roku 2018, se opakovaně nedostavil k jednání protikorupční komise. Podle předsedkyně soudu Sisi Khampepeové je jediným správným trestem nepodmíněné vězení.

Johannesburg Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jacob Zuma, bývalý prezident Jihoafrické republiky | Foto: Siphiwe Sibeko | Zdroj: Reuters

„Ústavní soud nemá jinou možnost než konstatovat, že je pan Zuma vinen pohrdáním justicí,“ uvedla soudkyně.

Zuma v minulosti řekl, že se nebojí jít do vězení, podle Khampepeové jednal se zlým úmyslem.

Konspirace a hon na čarodějnice, hájí se bývalý jihoafrický prezident Zuma obviněný z korupce

Číst článek

Ústavní soud dospěl k závěru, že pokud by Zuma za své chování nebyl potrestán, poškodilo by to zásadním způsobem důvěru ve vládu zákona.

Zuma je prvním jihoafrickým exprezidentem odsouzeným do vězení. Policii se má přihlásit do pěti dnů ve svém bydlišti v provincii KwaZulu-Natal nebo v Johannesburgu.

Khampepeová řekla, že se soud rozhodl uložit trest vězení, protože dospěl k závěru, že se Zuma nedostaví k řízení ani na další výzvy. „Několikrát řekl, že půjde raději do vězení, než aby spolupracoval s komisí nebo se podřídil nařízení,“ sdělila Khampepeová.

Protikorupční komise

Ústavní soud jednal na podnět protikorupční komise, která vznikla v roce 2018 a byla pověřena vyšetřením korupčních případů spojených se Zumovým působením v úřadu prezidenta a předtím viceprezidenta.

Na jeho vinu poukázalo 40 svědků, mezi nimiž byli bývalí ministři a členové vedení státních podniků. Zuma se odmítal sám vyslovit a uplatňoval právo zachovat mlčení.

Šest vdov a 28 dětí. Po smrti krále Zuluú v Jihoafrické republice řeší rodina nástupnický spor

Číst článek

Po mnoha minulých předvoláních stanovila komise další jednání na únor a požadovala jeho přítomnost, ale Zuma opět nepřišel. Komise se proto obrátila na soud a navrhla potrestat ho dvěma lety vězení.

Zuma v únoru nejen ignoroval předvolání komise, ale také předchozí soudní rozhodnutí, jímž mu soud nařídil se jednání zúčastnit.

Při březnovém virtuálním jednání advokát komise Tembeka Ngcukaitobi řekl, že otázkou už není, „zda má jít Zuma do vězení, ale na jak dlouho“. „Postavení bývalého prezidenta ho před zákonem nechrání,“ řekl Ngcukaitobi.

Devětasedmdesátiletý Zuma přišel k jednání komise jen jednou, v červenci 2019, ale se zlobou odešel s tím, že se s ním zachází jako „s obžalovaným“.

Přijetí úplatku

Byl nucen odstoupit kvůli několika korupčním skandálům, avšak vinu odmítá. Nahradil ho Cyril Ramaphosa, který považuje boj proti korupci za prioritu.

Zuma čelí 18bodové obžalobě související s nákupem vojenského vybavení od pěti evropských zbrojařských společností v roce 1999, kdy byl viceprezidentem. Je také obviněn z korupce v době, kdy byl prezidentem.

Podle obžaloby přijal úplatek ve výši 500 000 randů (750 000 Kč) od francouzské zbrojařské firmy Thales za to, že jí poskytne ochranu před vyšetřováním jejího postupu při získání zakázky.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme