Jihoameričané slaví Dušičky piknikem na hřbitově

Nikoli truchlivě, ale zvesela vzpomínají o Dušičkách na své zemřelé příbuzné lidé v silně katolických zemích Jižní Ameriky. Přicházejí na hřbitovy, aby se setkali s předky. Nosí si s sebou koše s jídlem a kolem hrobů panuje veselá nálada.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V Jižní Americe jsou Dušičky oslavy plné jídla | Zdroj: Reuters

„Pojetí smrti u nás a u nich je naprosto rozdílné. U nich zemřelí odchází za něčím lepším a oni na něj vzpomínají vždycky v dobrém,“ vysvětluje Jan Kopecký, bývalý český velvyslanec například v Argentině, Peru nebo Bolívii.

„O tomto svátku se celá rodina schází u prarodičů, teoreticky u nejstarší babičky. Pokud prarodiče nejsou, tuto roli zastupuje nejstarší strýc, který vede rodinu,“ pokračuje Kopecký.

Přehrát

00:00 / 00:00

O oslavě Dušiček v Jižní Americe mluvil ve vysílání Radiožurnálu bývalý velvyslanec Jan Kopecký

Členové rodiny pak společně odchází na hřbitov, kam přinášejí jídlo a dary. Zaprvé jsou to svíčky, které reprezentují oheň posilující sílu země.

Dalším darem jsou květiny, nejlépe pomerančové květy. Zemřelému to má zpříjemnit odchod a případně mu umožnit i návrat do rodiny.

Jejich radostné příjímání smrti pochází už z indiánské kultury. „Oni věří, že zemřelý bude s nimi a bude se za ně přimlouvat. Proto se mu musí vycházet vstříc, aby se mohl u Boha přimlouvat za celou rodinu,“ uvádí Kopecký.

Iva Menšíková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme