Jihokorejci otevřeli brány výstavy EXPO 2012. Tématem je moře a ekologie

V Jižní Koreji se dnes otevřely pro návštěvníky brány mezinárodní výstavy EXPO 2012. Inspiraci pro ni letos našli v oceánu a na jeho pobřeží. Jak při slavnostním otevření řekl jihokorejský prezident I Mjong-bak, lidé by si měli uvědomit krásu oceánu a chránit ji. Důležitou součástí výstav je proto i téma životního prostředí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podmořský svět objektivem Petry Doležalové a Libora Špačka | Foto: Petra Doležalová, Libor Špaček

Jihokorejci se letos rozhodli na EXPO v přímořském městě Yeos nejen bavit, ale také vzdělávat. A to tématem moře, pobřeží a ekologie. V některých pavilonech proto instalovali expozice, které upozorňují na zhoršující se stav moří a oceánů.

Jak například zjistil výzkum francouzských oceanologů, jen v Tichém oceánu je odpad z plastů na šestkrát větší ploše, než je velikost Francie.

Přehrát

00:00 / 00:00

O letošním EXPO informovala v Dopoledním Radiožurnálu asijská zpravodajka ČRo Kateřina Procházková.

Nehorší jsou pak plastové mikročástice, které se hromadí v mořských organismech a mohou se dostat jednoduše i do lidských těl.

Ale informací o ekologických katastrofách je na tomto EXPO mnohem víc.

Lákat pravděpodobně nebudou ony vzdělávací výstavy, ale spíše akvária s mořskými živočichy. V jednom z takových maxiakvárií pak mezi živými rybami plavou dokonce i rybky roboti.

Asijské návštěvníky jistě zaujme plovoucí stage, na které denně vystupují tamní hudební hvězdy nebo na pobřeží jeden z největších ohňostrojů. Zajímavé jsou ale i plavby lodí v okolí přístavu Yeosu, kde EXPO probíhá.

Světové výstavy se účastní přes sto zemí a deset mezinárodních organizací. Největší a nejpůsobivější má samozřejmě zastoupení Jižní Korea. Podle organizátorů na akci investovala neskutečných 10 miliard dolarů. Česká republika na letošním EXPO v Yeosu zastoupená není.

Tříměsíční akce by podle odhadů mohla přivést do přístavního města přes 10 milionů návštěvníků.

Kateřina Procházková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme