Jihokorejci pořádají vojenské cvičení. I přes výhružky Pchjongjangu

Jihokorejská armáda zahájila vojenské cvičení poblíž hranice se Severní Koreou. Manévry se konají ve Žlutém moři u ostrova Jon-pchjong. Pchjongjang je považuje za provokaci a hrozí odvetou, jestliže některá ze střel dopadne do severokorejských vod.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jihokorejští vojáci velmi přívětivě reagují na evropské a severoamerické turisty

Jihokorejští vojáci velmi přívětivě reagují na evropské a severoamerické turisty | Foto: Jirka Malina

Prozatím Severokorejci žádný odvetný útok neprovedli, armáda ze severní části poloostrova už ale cvičení označila za ‚promyšlenou vojenskou provokaci‘ a varovala Soul, že na útok na své území odpoví. V tom, jestli a jak Pchjongjang odpoví, bude hrát roli i to, že se vojenské cvičení odehrává jen pár dní předtím, než se v čínském Pekingu mají sejít zástupci Severní Koreje a Spojených států, aby jednali o sporném jaderném programu Pchjongjagu.

Jižní Korea nicméně připomíná bombardování ostrova Jon-pchjong v listopadu 2010, při kterém zemřeli čtyři Jihokorejci. Severokorejci tehdy ostřelovali ostrov, když cvičné střely Jihokorejců dopadly do moře na území KLDR.

Přehrát

00:00 / 00:00

O tématu mluvil na Rádiu Česko zahraničně-politický komentátor Českého rozhlasu Milan Slezák

Jižní Korea nehodlá ani přes výhružky od pravidelného cvičení upustit. Jak uvedl náčelník štábu jihokorejské armády, cílem cvičení je otestovat zbraně a prozkoušet bojovou pohotovost armády.

Vztahy KLDR a jižního souseda nejsou od nástupu nového vůdce Kim Čong-una nejlepší.

"Ono se to často plete a říká se, že mezi Severní Koreou a Jižní Koreou stále ještě technicky vzato zuří válka, protože neuzavřely mír. Ale mír nemá co uzavírat Jižní Korea, protože válčila OSN na jedné straně na druhé straně Severní Korea. Tyto dvě entity by měly uzavřít mír. Samozřejmě, že v OSN tehdy hráli prim Američané. Oni to také byli, kdo vytyčovali hranici, která potom dostala požehnání OSN. Ta hranice, jak si Severokorejci stěžují, a mluvím o námořní hranici, je vůči nim velice nepříznivá. Takže Severokorejci ji neuznávají," vysvětluje zahraničně-politický komentátor Českého rozhlasu Milan Slezák.

Dana Votýpková, Kateřina Procházková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme