Jihokorejec chtěl získat azyl v KLDR, ale neuspěl

Totalitní režim nemilosrdně popravující všechny odpůrce, armáda existující na úkor obyvatel, kteří trpí hladem, absolutní izolace od okolního světa. Taková je Severní Korea, odkud každoročně utíkají tisíce lidí, především do Jižní Koreje. Přesto se jeden Jihokorejec pokusil o získání azylu v komunistické KLDR. Byl ovšem odmítnut a po návratu do rodné země skončil za mřížemi.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Centrální Kim Ir-senovo náměstí v Pchjongjangu

Centrální Kim Ir-senovo náměstí v Pchjongjangu | Foto: Velvyslanectví ČR v Pchjongjangu

Asi padesátiletý muž jménem Oh se vloni v říjnu vypravil na severokorejský konzulát v čínském Šen-jangu. Podle vlastních slov proto, aby propagoval myšlenku sjednocení Korejského poloostrova rozděleného od konce války v roce 1953.

Zatímco opačným směrem už za posledních více než 50 let uprchlo téměř 22 tisíc Severokorejců, bývalý správce kolejí Oh se pokusil o opak. Mnozí to označují za holé a nepochopitelné šílenství. Zpráva o jeho akci navíc přichází v době, kdy se naopak z Japonska chystá odletět do Soulu 9 severokorejských uprchlíků, které na moři objevila japonská pobřežní stráž.

Přehrát

00:00 / 00:00

O ojedinělém případu žádosti o azyl v Severní Koreji informoval v Odpoledním Radiožurnálu Robert Mikoláš

Severokorejští úředníci ale muže poslali zpět a azyl mu neposkytli s tím, že má o sjednocení poloostrova usilovat v Korejské republice.

Odmítnutý žadatel to ale ještě nějakou dobu zkoušel, pohyboval se v blízkosti čínsko-severokorejské hranice a hledal cestu, jak jí nepozorovaně přejít. To se mu ovšem nepodařilo, proto se nakonec vrátil do Soulu.

Po návratu do rodné země byl zatčen a odsouzen k ročnímu vězení. Podle verdiktu totiž porušil Zákon o národní bezpečnosti, který zakazuje nepovolené kontakty s režimem Kim Čong-ila.

Mluvčí soudu navíc dodal, že odsouzený muž byl jakousi hlásnou troubou Severní Koreje. Obhajoval ji, idealizoval a psal oslavné články o vůdcích KLDR, čímž si vysloužil i zájem tajných služeb.

Snaha odejít z Jižní Koreje do Severní je zcela výjimečný případ.

Robert Mikoláš, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme