Jihokorejská armáda cvičila u hranic, KLDR nereagovala

Jižní Korea uskutečnila odkládané dělostřelecké cvičení. Ostré střelby proběhly u sporné námořní hranice, kterou Severní Korea neuznává. Pchjongjang proto varoval, že na střelbu odpoví mnohem ničivějším útokem, než tomu bylo minulý měsíc. Tehdy při útoku na ostrov Jonpchjong zahynuli čtyři Jihokorejci a 18 jich utrpělo zranění. Severní Korea na ostré střelby přesto dosud nereagovala.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jižní Korea uskutečnila odkládané dělostřelecké cvičení

Jižní Korea uskutečnila odkládané dělostřelecké cvičení | Zdroj: ČTK

Ostré střelby trvaly 94 minut, poslední z celkem 1500 vypálených granátů dopadl do Žlutého moře čtyři minuty po osmé hodině ranní SEČ, uvedlo velení jihokorejských sil. Jihokorejská armáda pálila ostrými náboji směrem od sporné hranice, všechny granáty pak dopadly do moře.Obyvatelé pěti jihokorejských ostrovů, ležících u sporné námořní hranice, kterou Pchojngjang dodnes neuznává, se zároveň museli uchýlit do krytů. Někteří na sobě měli i plynové masky.

Přehrát

00:00 / 00:00

O eskalaci napětí na Korejském poloostrově mluvil na Rádiu Česko koreanista Petr Bláha

Prezident I Mjong-bak také kvůli severokorejským výhrůžkám vyhlásil pohotovost celého kabinetu i vládních úředníků, velení ozbrojených sil také vyslalo do vzduchu stíhačky, aby byly připraveny pro případ severokorejského útoku. V pohotovosti byla přímo i ve Žlutém moři desítka vojenských plavidel.

K žádnému „smrtícímu“ úderu, jak slibovala, nedošlo. Pchjongjang sice uvedl své dělostřelecké baterie u západního pobřeží do stavu pohotovosti, hlavně děl byly odhaleny stejně jako minulý měsíc, kdy komunistické jednotky vypálily na ostrov Jongpchjong na 170 granátů, dokonce se objevily makety kanónů, aby zmátly nepřítele.

Nakonec však režim Kim Čong-ila prohlásil, že mu ani nestojí za to na proběhlé cvičení, respektive na vojenskou provokaci Soulu reagovat. Vládní agentura KCNA v této souvislosti oznámila, že svět nyní aspoň vidí, kdo je skutečným šampiónem míru a kdo naopak tím, kdo provokuje válku.

„Řekl bych, že provokace ze strany KLDR jsou poměrně časté. Ten nedávný ale by nejvážnější, protože šlo o neskrývaný útok a porušení příměří. Toto cvičení má severu ukázat, že jižní Korea je připravena své území bránit,“ říká koreanista Petr Bláha.

„Jsem přesvědčen o tom, že severokorejské vedení uvažuje racionálně a celoplošného vojenského konfliktu se obává. Zároveň je ale severokorejské vedení svojí vlastní propagandou tlačeno do pozice, kdy je nutné reagovat. Pokud tedy zahájí Severokorejci například střelbu, domnívám se, že ji nebudou směřovat na jihokorejské lodě. Jihokorejská armáda tedy nebude mít důvod zaútočit. Eskalaci konfliktu ale nelze úplně vyloučit,“ dodává Bláha.

Návrat jaderných inspektorů?

Všichni obyvatelé samotného ostrova Jonpchjong byli během cvičení velmi znepokojeni. Dobře si pamatují, jak na ně před měsícem zničehonic začaly dopadat desítky granátů. Lidé, kteří po listopadovém útoku Severokorejců odjeli do bezpečí na pevninu a zůstávají v provizorních příbytcích, vše sledovali prostřednictvím zpráv na mobilních telefonech.

Ti, co zůstali na ostrově Jonpchjong spolu s novináři, pak byli po celou dobu schováni v krytech, někteří i v plynových maskách.

Severní Korea údajně po jednáních s guvernérem amerického státu Nové Mexiko Billem Richardsonem slíbila, že povolí návrat jaderných inspektorů.

Přehrát

00:00 / 00:00

O dnešním jihokorejském vojenském cvičení mluvil na Rádiu Česko výáchodoasijský zpravodaj Českého rozhlasu Robert Mikoláš

Jižní Korea na to reaguje velmi vlažně. Jak uvedl jeden z nejmenovaných vládních představitelů, KLDR se tím jen opět snaží oklamat mezinárodní společenství.

„Je ale nutné si uvědomit, že režim Kim Čong-ila nutně potřebuje finanční prostředky a zároveň získat čas pro co nejklidnější předání moci z otce na syna. A tento proces i přes existující napětí na poloostrově i nadále pokračuje, i proto se Pchjongjang neodhodlá k nějaké vojenské akci, která by mohl znamenat definitivní konec vládnoucího režimu,“ uvádí východoasijský zpravodaj Českého rozhlasu Robert Mikoláš.

Robert Mikoláš, Igor Maňour, Patricie Polanská, Tomáš Pavlíček, Jan Piroch, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme