Jihokorejská armáda zahájila cvičení, střílí se ostrými

Jižní Korea zahájila cvičení s ostrými náboji na sporné námořní hranici se Severní Koreou. Obavy kvůli plánované dělostřelbě u ostrova Jonpjong přitom vyjádřila řada zemí včetně Číny a Ruska a napětím na Korejském poloostrově se bez výsledku zabývala také Rada bezpečnosti OSN.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jihokorejští vojáci hlídkují na ostrově Jonpchjong ve sporných vodách Žlutého moře

Jihokorejští vojáci hlídkují na ostrově Jonpchjong ve sporných vodách Žlutého moře | Foto: AFP

Střelba ostrými náboji probíhá jižně od námořní hranice se Severní Koreou, která ale tuto linii, vytyčenou OSN po skončení korejské války v roce 1953, neuznává.

Pchjongjang v této souvislosti varuje, že na střelbu odpoví smrtícím útokem s mnohem většími následky, než při bombardování ostrova Jonpjong minulý měsíc, kdy zahynuly čtyři Jihokorejci, z toho dva civilisté a dalších 18 utrpělo zranění.

Soul proto uvedl do pohotovosti několik torpédoborců i stíhačky F15 a F16 a vyzvala obyvatele Jonpjongu a přilehlých ostrovů, aby se schovali do krytů.

OSN se nedohodla

Rada Bezpečnosti OSN se v noci na dnešek nedokázala shodnout na rezoluci o krizi na Korejském poloostrově. Čína a Rusko vyzývají Jižní Koreu ke zdrženlivosti. Američané a jejich spojenci naopak žádají odsouzení komunistického severu.

„Strávili jsme osm hodin jednáním za zavřenými dveřmi i konzultacemi v jednacím sále,“ uvedla americká velvyslankyně při OSN Susan Riceová.

Většina zemí zastoupených v Radě bezpečnosti podle ní byla pro rezoluci odsuzující Severní Koreu, ale některé státy nesouhlasily a rada se nedokázala dohodnout. Americká velvyslankyně neřekla o které země jde, ale předpokládá se, že proti rezoluci odsuzující komunistický stát byla hlavně Čína.

„Jednání pokračují,“ prohlásil ruský velvyslanec v OSN Vitalij Čurkin. Není ale jasné, jakou rezoluci mohou přinést a jaký bude mít vliv na dění přímo na korejském poloostrově.

Návrat inspektorů

Severní Korea mezitím kývla na návrate inspektorů Mezinárodní atomové agentury. Z Pchjongjangu to oznámil americký vyjednavač Bill Richardson.

Inspektoři by měli zajistit, že bude severokorejský jaderný program pod kontrolou OSN. Podle stanice CNN souhlasí Pchjongjang také s jednáním o prodeji jaderného paliva, kterým disponuje.

Bill Richardson, guvernér státu Nové Mexiko a bývalý velvyslanec při OSN, ale nemá oficiální mandát americké vlády. Není jasné, zda jím vyjednané ústupky komunistického státu mají vážnou hodnotu a mohou snížit napětí, které na korejském poloostrově panuje.

Robert Mikoláš, Igor Maňour, Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme