Jihokorejská prezidentka varovala, že její země při provokacích KLDR zaútočí

Korea je zas o krok blíž válce. Jihokorejská prezidentka Pak Kun-hje varovala KLDR, že její země při jakémkoli náznaku severokorejské provokace převezme vojenskou iniciativu a sama proti komunistické zemi silně udeří.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jihokorejská prezidentka Pak Kun-hje

Jihokorejská prezidentka Pak Kun-hje | Zdroj: Reuters

„Na jakoukoliv provokaci ze strany Severní Koreje odteď odpovíme okamžitým vojenským zásahem bez dalších diplomatických vyjednávání,“ prohlásila prezidentka.

Soul tak odpovídá na víkendové výhrůžky ze strany Pchjongjangu. KLDR v sobotu vyhlásila, že je se svým jižním sousedem ve válečném stavu.

„Od této chvíle vstupují vztahy mezi Severní a Jižní Koreou do válečného stavu a podle toho se také budou řešit všechny záležitosti mezi Severem a Jihem,“ oznámila v sobotu severokorejská tisková agentura KCNA.

Den před tím severokorejský komunistický vůdce Kim Čong-un vyhlásil bojovou pohotovost k útokům na americké vojenské základny v Jižní Koreji a Tichomoří.

Přehrát

00:00 / 00:00

Komentátor Jan Petránek dlouhodobě sleduje dění na Korejském poloostrově

Američané na to v pondělí ráno odpověděli vysláním „neviditelných“ stíhaček F22 Raptor na jih Korey. Chtěli tím dát najevo pevné odhodlání bránit svého spojence.

Napětí na korejském poloostrově soustavně roste od února, kdy KLDR provedla jaderný test.

„Je to boj mezi některými sekcemi severokorejské armády, kdy se námořnictvo, letectvo a pozemní síly perou o svůj krajíc chleba, o to, co dostanou jako dotace. A zdá se, že celá nervozita, která nyní vznikla, je v důsledku toho, že severokorejská armáda je ta, která by mnohem radši dostala to, co dostávají severokorejské raketové síly,“ vysvětluje komentátor Jan Petránek.

Spojené státy poslaly na cvičení do Koreje své nejmodernější stíhačky

Číst článek

„Je to velice nebezpečná situace. Někomu ,praskne v hlavě‘ a může být skutečně válka,“ dodává. Vše dále vyhrocuje společné americko-jihokorejské cvičení, v jehož rámci jen kousek od hranic KLDR přelétly americké bombardéry B2.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ve Víkendovém Odpoledním Radiožurnálu okomentoval situaci na Korejském poloostrově zahraničněpolitický analytik Českého rozhlasu Milan Slezák

Formálně jsou obě země ve válečném stavu už dlouho. Korejská válka v roce 1953 totiž neskončila podpisem mírových smluv ale pouze příměřím.

I přes vzájemné spory ovšem zůstává v provozu příhraniční průmyslový park Kesong, kde na 50 tisíc severokorejských dělníků pracuje v závodech spravovaných jihokorejskými společnostmi.

„Především Jižní Korea se chce nějakým způsobem spřátelit, otevřít, prolomit tu bariéru se Severní Koreou. Severní Korea vítá hlavně ty dolary, ale je jim strašně nepříjemné, že se vlastně tímto způsobem dokazuje, jak je Jižní Korea efektivní a jak ta Severní není,“ upozorňuje Petránek.

Čína se teď prý snaží přimět KLDR, aby zmírnila svou rétoriku. Petránek odhaduje, že napětí za dva nebo tři měsíce vyústí v jednání, kdy Severní Korea přislíbí, že výměnou například za dodávky rýže zmírní své hrozby.

Veronika Malá, Pavlína Nečásková, krw, Vojtěch Kouřímský, Zdeněk Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme