USA 0:1 Česko

Jihokorejský ústavní soud začal řešit sesazení prezidentky. Rozhodnout má do půl roku

Sesazením prezidentky Pak Kun-hje se začal zabývat ústavní soud v Jižní Koreji. Její odvolání kvůli korupční kauze už předtím odhlasoval parlament. Prezidentčini právníci ale tvrdili, že jeho rozhodnutí není právně podložené a po ústavním soudu požadovali, aby ho zrušil. Tím, že se takzvaným impeachmentem začal zabývat, jejich stížnost ale zamítnul. Konečný verdikt v případu by měl soud vynést do šesti měsíců. Zemi mezitím vede premiér.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jihokorejská exprezidentka Pak Kun-hje | Foto: Korea.net, CC BY-SA 2.0

Kvůli prezidentčinu skandálu demonstrovaly v ulicích Soulu několik týdnů stovky tisíc Jihokorejců. Požadovaly, aby se co nejdřív vzdala své funkce. Pak Kun-hje už dřív přiznala, že své přítelkyni umožnila přístup k některým vládním dokumentům.

Ta pak podle obžaloby využila svých vazeb na prezidentku, aby vyvíjela tlak na velké firmy, u kterých získávala peníze pro své nadace. Státní zastupitelství poté oznámilo, že existuje podezření i na prezidentčinu spoluvinu.

Nadace byly totiž podle agentury Reuters zřízeny na podporu prezidentčiných politických aktivit. Pak Kun-hje ale jakýkoli podíl na korupci odmítá.

Iva Kestřánková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme